SPLNĚNÝ SEN

Slavnostní křest kalendáře „I takoví jsme" v Evangelickém kostele v Krnově završil minulý týden několikaměsíční úsilí pracovníků Slezské diakonie Krnov.

Klientům denního stacionáře Benjamín se splnil jeden z jejich snů. Byl to sen o tom mít krásné fotky, vypadat na nich jako pravá dáma či gentleman, mít fotky, které budou přinášet radost jim i mnoha dalším lidem nejméně po celý příští rok.

MISS BYLA ZA KMOTRU

Podařilo se vyrobit fotky, vydat kalendář i uspořádat slavnostní křest. Kalendář „I takoví jsme" pokřtila ve čtvrtek 20. října v Evangelickém kostele v Krnově Miss České republiky a Evropy Monika Žídková.

„Mám obrovskou radost, že se podařilo dotáhnout do zdárného konce tak úžasný projekt. Je mi velkou ctí, že se mohu stát kmotrou a podpořit tak práci všech lidí, kteří se nebáli a myšlenku zrealizovali," uvedla Monika Žídková, které se fotografie velice líbily.

„Byla jsem nadšená, když jsem si fotografie poprvé prohlížela. Jsou plné naděje, optimismu a radosti. Všem klientům to na nich moc sluší a zaslouží si být vidět a rozdávat pozitivní energii, ze které já osobně budu ještě dlouho čerpat," doplnila Monika Žídková.

Kalendář mohl být vydán díky příspěvkům dárců, peníze se podařilo získat pomocí sbírky na internetu, a to na crowdfundingovém portálu HITHIT.

„Prostřednictvím stránek HITHIT jsme vybrali částku 124 630 korun. Finanční příspěvek zaslalo celkem 207 osob, které přispěly od částky 45 korun až po částku deset tisíc korun, za což dostanou ještě drobné či větší dárky," upřesnila vedoucí střediska Benjamín Veronika Žídková.

„Jsem ráda, že se nám celý projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce sehnat peníze, nafotit nádherné fotky, vyrobit z toho důstojné a krásné předměty a ještě nám zbylo na to, abychom mohli uspořádat tuto slavnost," netajila svou spokojenost vedoucí střediska Benjamín Veronika Žídková.

Křest kalendáře byl součástí oslav „plnoletosti" denního stacionáře Benjamín.

Zavzpomínat na začátky Slezské diakonie v Krnově přišla také Sylva Dorazilová. Ta byla v roce 1998 jednou z prvních pracovnic Benjamínu. „Před 18 lety bylo všechno ještě rozestavěné, v průběhu doby se budova postupně přizpůsobovala, z čehož mám radost, ale ještě důležitější než budova, jsou lidé.

Cítím vděk za své kolegy, kteří se nebojí úkolů a mohou pak vidět smysl své práce," řekla ve svém slavnostním projevu. A jak se to u pravých narozenin sluší, popřála Benjamínu i do dalších let: „Nemám o tebe strach, jsi plný lidí, budou pulsovat, jako vše živé a já věřím, že Benjamín tady bude dlouho s námi."

Kalendáře „I takoví jsme" budou v prodeji v Krnově na náměstí v obchůdku sociální firmy Chrpa Barevný domov nebo přímo ve středisku BENJAMÍN na SPC, kde je možné si jej zakoupit denně mezi 7-16 hod. Cena je 250 korun.

Gabriela Mathiasová