„Andělé jsou určeni osobám vysokého morálního kreditu, institucím spravujícím paměť lidstva, organizacím pomocným a chránícím, jednotlivcům se specifickým osobním přínosem pro člověka a lidstvo a vojákům, čestným lidem nebo osobám, jejichž smrt byla symbolem cti a statečnosti,“ upřesnila Helena Vaculíková, vedoucí školičky řemeslné práce v Malé Morávce.

V České republice se jméno George Bradyho stalo známější na podzim 2016, kdy měl podle tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana obdržet státní vyznamenání, ale prezident Bradyho nakonec neocenil, prý kvůli tomu, že se Herman (Bradyho příbuzný) setkal s dalajlámou. Brady se po válce usadil v Kanadě, kde pomáhal emigrantům, obhajoval lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holokaustu. Po roce 1989 zorganizoval sbírku na pořízení novinářské techniky na podporu nezávislého tisku u nás.

Anděl pro George Bradyho je přitom mezinárodní prací. Dřevořezba začala vznikat před rokem na workshopu v Dolních Vilémovicích, kde se tamní děti připojily k aktivitě žáků Školičky základů umělecké práce pro děti z Malé Morávky při Galerii U Šťastných Bobtailů. Anděl vznikl podle návrhu šestnáctileté slečny Akayenny Alvarado z Mexika a je kolektivní prací dětí z Malé Morávky, Dolních Vilémovic, Mexika a USA.

S jménem Brady se pojí už jeden udělený Anděla pro lepší svět. Letos v březnu převzala v Tokiu z rukou ministra kultury ČR Hermana Anděla pro lepší svět č. 107 dlouholetá spolupracovnice George Bradyho, paní Fumiko Ishioka, zakladatelka a ředitelka japonského muzea holocaustu. Její Anděl se jmenuje Hanička s kufříkem. Je nejen poctou pro paní Fumiko, ale též připomínkou Hany Bradyové, sestry Jiřího (George) Bradyho, která na rozdíl od svého bratra pobyt v Osvětimi nepřežila.