Každý den přijímají sestřičky několik telefonátů od posádky záchranné služby s informací, že na palubě vezou dalšího pacienta s respiračními obtížemi, který jednoznačně jeví známky nákazy a vyžaduje okamžitou péči lékařů.

„Vždy, když podobný telefonát přijmeme, začíná kolotoč, který už bohužel dobře známe. Záchranáři v ochranných oblecích přivezou pacienta, který nejčastěji trpí dušností a úmorným kašlem. Většina těchto pacientů končí na nemocničním lůžku s maximálním hygienickým režimem a není výjimkou, že někteří z nich ihned po příjmu putují na jednotku intenzivní péče,“ říká vrchní sestra Interního oddělení Veronika Bezručová.

Na pivo s rouškou a certifikátem? Nebo jak?
Naštvaní Krnované: zákazníci bez roušek chtějí diskutovat o demokracii

Nemocnice Agel Podhorská aktuálně hospitalizuje 24 covidových pacientů, stav 4 je vážný a vyžaduje intenzivní péči. „Stejně, jako před půl rokem, i nyní jsme byli nuceni reprofilizovat lůžkový fond nemocnice a vytvořit jednotku intenzivní péče a uzavřené standardní lůžkové oddělení přizpůsobené péči o covidové pacienty. Pacientům, kteří nemají pozitivní výsledek na covid-19, tzv. Non covid pacienti, ale kteří potřebují lůžkovou interní, gynekologickou či chirurgickou péči i nadále zajišťujeme hospitalizaci na samostatném oddělení. Je ale otázkou, jak dlouho bude současný stav udržitelný. V rámci zachování akutní péče jsme již byli nuceni pozastavit plánovanou operativu a uchýlit se ke krizovému režimu chodu nemocnice, jaký známe z předchozí covidové zkušenosti,“ přibližuje situaci ředitel Nemocnice Agel Podhorská Ing. Pavel Kameník.

Na Osoblažsku o víkendu byly ideální podmínky pro pozorování bobřího mikroúplňku. Měsíc a řídká oblačnost vytvořily na obloze fascinující show.
OBRAZEM: Bobří mikroúplněk vykouzlil na noční obloze fascinující podívanou

Odběrové místo covid-19 Nemocnice Agel Podhorská je pod velkým tlakem indikovaných pacientů. „Provoz odběrového místa jsme museli přizpůsobit enormnímu nárůstu počtu odběrů u pacientů indikovaných lékaři či hygienickou stanicí. Z tohoto důvodu jsme vyčlenili celou provozní dobu pouze indikovaným pacientům a odběry samoplátcům PCR testů jsou v současnosti pozastaveny,“ dodává vrchní sestra interního oddělení.

Na bruntálském pracovišti nemocnice je nadále v provozu v pracovních dnech očkovací místo, jehož denní kapacita je podání 200 očkovacích dávek. „Vyzýváme občany k zodpovědnému přístupu k současné situaci. Apelujeme na všechny neočkované, aby se co nejdříve zaregistrovali a nechali naočkovat a přispěli tak nám všem ke zvládnutí současné situace a snížení následků pandemie,“ uzavírá výzvou Pavel Kameník.