Přesto, že opět bruntálský okres zahalila sněhová chumelenice, v úterý v noci a včera v dopoledních hodinách nebyly na silnicích závažnější problémy. „Policisté do osmé hodiny nešetřili žádnou dopravní nehodu, to se týká i nočních hodin,“ potvrdila bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Včera před desátou hodinou havaroval osobní vůz mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem. Vůz sjel ze silnice, nikdo se nezranil, provoz událost neomezila.

Mezi Vrbnem pod Pradědem a Bruntálem pokryl silnici sníh, silničáři vozovku posolili. Řidiči na silnici vyjeli tři pruhy, a když se míjeli s automobily v protisměru, museli přejet přes středový pás námrazy. Bylo třeba zvýšené opatrnosti. Někteří řidiči i v zimním období přeceňují své síly, a způsobují tak nemilá a nečekaná překvapení sobě i ostatním. To platí hlavně pro kamionisty, kteří opravdu všude neprojedou.

Sníh silničáři zvládli

Dopoledne v regionu naměřili na teploměru teplotu mezi minus osmi a jedenácti stupni Celsia. Drobně sněžilo, silnice prvních tříd silničáři solili a opatřovali chemickým posypem. Vozovky byly mokré, ležely na nich zbytky sněhové kaše.

„Silnice druhých a třetích tříd jsou plužené, je na nich uježděná vrstva sněhu krytá posypem,“ uvedl včera dopoledne dispečer bruntálské zimní údržby Pavel Kupka. Sjízdné byly všechny silnice bez větších obtíží. Neprůjezdný byl jen tah z Podlesí na Hvězdu a z Karlovy Studánky na Vidly, tyto silnice se v zimě neudržují.

Průjezdný byl i úsek z Malé Morávky přes Hvězdu do Karlovy Studánky. Bylo ale mlhavo, foukal vítr, na stromech se tvořila námraza. „Místy se proto mohou tvořit sněhové jazyky, opět proto nabádáme motoristy k opatrnosti,“ varoval Kupka.

Ovčárně chybí víc sněhu

Přes středeční chumelenici si na nedostatek sněhu stěžují na Ovčárně. Vleky jsou na úpatí Pradědu mimo provoz, aby vyhověli provozovatelé tamních areálů ochranářským normám, muselo by být sněhu na sjezdovkách dvakrát tolik. Včera ho na svazích leželo pětadvacet centimetrů.

„Vleky Malý a Velký Václavák mohou jet až při padesáti centimetrech sněhu, ostatní při osmdesáti centimetrech až metru sněhu,“ sdělil provozovatel vleků na Ovčárně Josef Figura. Sjezdového lyžování si na Ovčárně turisté neužijí nejspíše ani o víkendu. Na větší porci sněhu netrpělivě čekají na Ovčárně. „Uvidíme, kolik ještě nasněží. Na běžky by to zde už bylo, ale musí ještě připadnout sněhu, abychom mohli protáhnout běžkařskou trasu na Švýcárnu,“ konstatoval Figura.

Naději na spuštění vleků mají v Karlově pod Pradědem. Na jednom z vleků společnosti Ski Karlov je sněhu dost, záleží ale, zda bude padat dál. „Čerstvý sníh musí vyzrát, nelze ho zatím upravovat. Musíte sledovat naše webové stránky, jak se situace vyvíjí,“ informoval vedoucí lyžařského areálu Ski Karlov Pavel Švrlanský. Na spuštění vleku to vypadá o víkendu rovněž na protějším svahu ve Ski areálu Kazmarka. „Pokud se nic zásadního nestane, o víkendu by se už mělo jezdit,“ potvrdil Jaromír Pospíšil z chaty Kazmarka.