Užovky podplamaté jsou dobří plavci a živí se téměř výhradně rybami, takže žijí u velkých řek. Pokud by se potvrdila hypotéza, že Krnov má stálou populaci užovek podplamatých, byla by to nejsevernější hranice rozšíření tohoto kriticky ohroženého druhu.
Před více než dvaceti lety herpetolog Ivan Zwach v Krnově jako první odchytil a určil užovku podplamatou, ale jeho kolegové jsou při hodnocení ojedinělých nálezů opatrní. Může jít o podplamatku, která se k nám náhodou zatoulala po řece.
Také mohla někomu utéct z terária nebo byla vypuštěna do přírody nezodpovědným chovatelem.
POTVRZENÉ MLÁDĚ OD PETROVA RYBNÍKA
V roce 2013 Filip Šiffner jako první našel v Krnově mládě užovky podplamaté. Znamená to, že se u nás mohou rozmnožovat?
„Rozšíření na severní Moravě a ve Slezsku bylo až do konce 90. let 20. století považováno za nereálné, ale postupně nálezy z tohoto regionu přibývají,“ konstatoval Šiffner v časopise České herpetologické společnosti (ČHS) a pak popsal, jak v červenci 2013 fotograficky zdokumentoval mládě podplamatky, které našel v úkrytu pod kamenem u krnovského Petrova rybníka.
„Místo nálezu nevypadá jako typické a vhodné prostředí pro výskyt užovky podplamaté. Samotný Petrův rybník je silně zakalen a nikdy jsem v něm neviděl ani užovku obojkovou. Prozatím zůstává otázkou, zda nalezený jedinec užovky podplamaté byl zde vypuštěn například nějakým teraristou či jinak zavlečen člověkem, třeba náhodně při nějakých rybářských aktivitách, nebo zda jde o původní přirozený výskyt.
Vzhledem k charakteru lokality je pravděpodobné, že v případě přirozeného výskytu šlo o náhodné zachycení migrujícího jedince. Zdrojová populace je ale prozatím neznámá,“ zhodnotil nález mláděte Šiffner v roce 2013.
STRÁŽNÍK HERPETOLOGY POTĚŠIL SNÍMKEM
Hned v příštím roce 2014 strážník Městské policie Krnov odchytil nádhernou velkou samici užovky podplamaté v zahradě mateřské školky v Žižkově ulici. Vypustil ji u Petrova rybníka.
Strážník pořídil fotodokumentaci, kterou Deník poslal na posouzení herpetologům Petru Vlčkovi, který zmapoval výskyt užovky podplamaté na Karvinsku, a Simoně Gežové, která se také specializuje na izolované populace tohoto druhu.
PODPLAMATKY ŽEROU RYBY, ŽÁBY JEN V NOUZI
Podle herpetologů je možné, že v Krnově čeká na své objevení stabilní populace tohoto kriticky ohroženého druhu užovky.
„U nás, na Karvinsku, unikaly podplamaté užovky naší pozornosti mnoho let. Vše nasvědčuje tomu, že by opravdu i u vás v Krnově mohla žít populace těchto hadů. Co se týče potravy, podplamatky jsou primárně až přísně rybožravé, což je dobrým vodítkem při hledávání jejich stanoviště.
Mohou se také za daných okolností živit i obojživelníky, respektive žábami,“ uvedl Petr Vlček, podle kterého je užovka podplamatá v rámci Evropy hadím druhem nejvíce vázaným na vodní prostředí.
PŘEBORNICE VE SMRADU
Že by nálezy užovek podplamatých na Krnovsku mohly souviset s tím, že utekly z terária, nepovažuje za pravděpodobné. Užovky totiž mají rafinovanou sebeobranu. Když se cítí jen trochu ohrožené, začnou vyměšovat páchnoucí sekret, který z nich udělá nejsmradlavější hady v České republice.
Proto si je do terária v bytě pořídí leda otrlý chovatel bez čichu a bez manželky. Tuto fintu se zápachem ovládají i užovky obojková a hladká.