Víte, jak fungoval katapult? Umíte si představit dřevěné jeřáby, které zvedaly kamenné kvádry na staveništích středověkých katedrál? Dokázali byste postavit Da Vinciho samonosný most nebo klenbu? Ti, kteří navštívili v sobotu 18. května zámek Hošťálkovy, už to všechno vědí a umějí.

Da Vinciho most je hromada tyček a podlážek, ze které se dá holýma rukama poskládat pevný oblouk. Drží vlastní váhou a nepotřebuje ani jediný hřebík.

„Byla tu parta, která nevěřila, že se dá ve dvou lidech během deseti minut rozebrat a postavit most. Tak jsem jim řekl, ať si zblízka prohlédnou most a zapamatují si, co kam patří. Stačilo vytáhnout jedinou tyč a celé se to zbořilo. Postavili to znovu úplně sami, já jsem jim jen radil, jak si zorganizovat práci, když jeden drží a druhý přikládá,“ popsal vedoucí Severských pánů Zdenek Chroboczek, jak využít Da Vinciho most k teambuildingu. Je geniálně jednoduchý, takže se přímo nabízí k dětským hrám, ale současně je tak originální, že se nevleze do norem pro bezpečnost hraček a hřišť.

Návštěvníci most postavili, ale moc se jim nechtělo nahoru otestovat, že je opravdu unese všechny najednou. „Vysvětloval jsem jim, že čím větší váha, tím je most pevnější a stabilnější. Da Vinci most vymyslel pro vojáky. Samozřejmě počítal s tím, že nebudou používat tyčky jako my, ale klády. Pokud si při překonávání řeky nebo strže dali větší nájezd, klidně se na druhou stranu dostali i s vozem. Pak stačilo z boku odkopnout jediný prvek a ve vteřině měli most rozebraný,“ doplnil Chroboczck.

Hosté si mohli také sestavit Da Vinciho klenbu z polystyrenových kvádrů. Renesanční vynálezce vylepšil tisíce let známý princip stavby oblouků. Stačilo do kvádrů vysekat jednoduchý zámek, aby sousední díly do sebe zapadly a držely pohromadě nejen gravitací. Také v tomto případě zatížení jen posiluje pevnost samonosného oblouku. Návštěvníci se mohli zapojit do vypouštění papírového horkovzdušného balonu, střílet z katapultu, obdivovat sečné i palné zbraně nebo se vydat na komentovanou prohlídku zámku.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Rod Skrbenských se vrací
Kdo nestihl sobotní prohlídku, může vyrazit do Hošťálkov ve středu 22. května, protože v 16.30 hodin zde začíná výstava portrétů šlechtického rodu Skrbenských - více zde.

Fotogalerie: Rod Skrbenských se vrací do Hošťálkov