„Proč?" marně se ptají Tomanovi, kteří s nikým nevedou spory ani nezaznamenali stížnosti na Pupíka. „Při rekonstrukci domu někdy řemeslníci zapomněli zavřít branku, takže Puppy utekl za hárajícími fenkami, ale to se přece stává všem chovatelům. Nenapadá mě žádný motiv, proč ho někdo chtěl zabít," kroutí hlavou Pavel Toman.

Před týdnem se byl Puppy proběhnout v okolí domu v rámci obvyklého ranního venčení. Vrátil se podivně skleslý a apatický. „Vůbec jsem ho nepoznával, jak se během chvilky změnil. Když se odpoledne vrátila manželka, už nám bylo jasné, že je to s ním zlé.

Naložil jsem Puppyho do auta a jel do Krnova k veterináři. Pan veterinář Karel Galuszka při vyšetření našel pod chlupy drobný průstřel v tříslech a navíc konstatoval příznaky otravy," popsal Toman smutný konec všech nadějí na záchranu.

Souhlasil, že veterinář provede pitvu, aby zjistil přesnou příčinu smrti. „Našel v jeho těle diabolku, která na čtyřikrát provrtala střeva. Muselo jít o výstřel z bezprostřední blízkosti. Navíc pachatel použil silný jed. Puppyho nebylo možné zachránit, ani kdybych ho tam vezl hned ráno. Neměl šanci. Proboha, kdo dokáže ublížit tak milému bišonkovi?" dodal Toman.

Zářivě bílý bišonek Puppy neboli Pupík se stal miláčkem všech dětí. Na snímku si s ním hraje neteř majitele Raduška. Kdo tak roztomilého pejska střelil a otrávil? A proč?

Když si naplno uvědomil, jak moc Pupík rodině chybí, nerozmýšlel se. Koukl na internet a vyrazil na jižní Moravu koupit dvouměsíční štěňátko bišonka, které jako by Pupíkovi z oka vypadlo. Dostalo jméno Pufi. V Úvalně teď po něm láskyplně vytírají loužičky, aby zahnali chmurné myšlenky na cynického kata.

„Puppymu už nikdo život nevrátí, tak jsme to ani nehlásili policii. Je to strašná představa, že tak zlý a krutý člověk nejspíš žije mezi námi v Úvalně. Pořád musím přemýšlet, kdo a proč to udělal. Stalo se to ráno, takže nejspíš pachatel nechodí do práce nebo měl ten den odpolední.

Na Facebooku jsme zaznamenali zmínku o dalším otráveném psovi v Úvalně, ale nic bližšího o tom případu nevím," uzavřel smutný příběh Pavel Toman.

POZNÁMKA: Pes už není věc

V České republice vešel v platnost zákon, za který milovníci zvířat bojovali dlouhé roky. Nový občanský zákoník platný od ledna 2014 oficiálně vzal na vědomí, že zvíře cítící bolest i radost je něco trochu jiného než „věc". Ještě loni, když někdo úmyslně zabil nebo zranil psa, zákon to vnímal podobně, jako kdyby ulomil zrcátko na cizím autě.

Dnes, když má zvíře speciální právní a sociální postavení, už například ve zverimexu nesmí prodat dětem mladším patnácti let ani rybičku do akvária. Právníci se učí rozpoznávat zvířata divoká, zkrocená, chovná, hospodářská, zajatá, určená k zájmovému chovu či bez pána, protože pronásledování uprchlé kozy, nemocné kuny, postřelené srny či zaběhnutého psa na cizím pozemku jsou z právního hlediska zcela odlišné případy.

Zákon dohání to, co chovatelé psů nebo koček vědí už dávno.

Když po vašem boku žije zvíře, které dostalo jméno, dřív nebo později na něj začnete mluvit a bude ve vašem životě zastávat podobnou roli jako blízký kamarád. I když to bude zvíře z útulku v nominální hodnotě sto korun, v případě zranění či ztráty budete ochotni za jeho záchranu zaplatit téměř cokoliv. To žádná neživá věc s majitelem dělat nedokáže.