VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklostezky na Bruntálsku jsou vhodné pro amatéry i sportovce

Region - Bruntálský region je doslova protkaný sítí cyklostezek, dopravu mezi nimi usnadňují speciální autobusy.

3.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK:Adolf Horsinka

Slunečné počasí vylákalo do přírody nejen pěší turisty, ale i cyklisty. Právě jim jsou určeny cyklostezky, jimiž je protkaný celý bruntálský region. Členitý terén Jeseníků nabízí ideální podmínky pro cyklisty amatéry i profíky. V okolí Vrbna pod Pradědem a Zlatých Hor je vybudováno již okolo dvou set cyklistických tras. Jsou vedeny po stávajících silnicích III. třídy, místních a lesních cestách. Stačí si jen vybrat.

Skvěle a podrobně jsou stezky popsány například na internetových stránkách www.jeseniky-vrbensko.cz v rubrice cykloturistika. K dispozici je i velmi podrobná mapa s informačním znamením dostupných služeb a zajímavostí. Každá trasa má své číslo, popis, je zde uvedena její délka v kilometrech a výškový profil. Z něj lze vyčíst, pro který druh kola je určená a jaké stoupání je třeba zdolat. K dispozici je zde čtrnáct stezek, přičemž nejkratší má 7,5 kilometru a vede z Bílého Potoka na místo zvané Pod Orlíkem, jde o stezku s číslem 6067.

„Trasa začíná na Bílém Potoce. Vede vzhůru proti proudu Bílého Potoka k Pásmu Orlíka. Pod Orlíkem je trasa ukočena v místě napojení na trasu číslo 6074. Úsek dlouhá asi kilometr v závěru trasy je veden po úzké stezce v souběhu s pěší turistickou trasou a je nutné ho překonat pěšky,“ informují internetové stránky. Stezka je sice krátká, ale velmi náročná na stoupání. Je tím pádem vhodnější pro trénované cyklisty.

Těm, kteří nemají v oblibě příliš kopcovitý terén, by se mohla líbit přibližně osmnáctikilometrová trasa č. 6070 vedoucí ze Široké Nivy přes Karlovice do Vrbna pod Pradědem. Začíná v Široké Nivě u vlakové zastávky. Vede po zpevněné komunikaci podél řeky. Ideální je pro ty, kteří se chtějí vyhnout silničnímu provozu, vede totiž až do Karlovic po lesních cestách. „V Karlovicích za nádražím vede asi kilometr v souběhu se silnici III. třídy, procházející obcí a opět odbočuje na místní komunikaci kolem kostela do Zadní Vsi. Po přibližně třech kilometrech vstupuje trasa vlevo na polní nezpevněnou cestu. Po ní vede pod lesem, přes zahrádkářskou kolonii až do Vrbna pod Pradědem. Trasa je ukončena na křižovatce v místní části Mnichov,“ uvádějí stránky www.jeseniky-vrbensko.cz.

Do Jeseníků můžete i cyklobusem

Na kole se dá vyjet i na Praděd nebo Červenohorské sedlo, a to po stezce číslo 6075. Startovat lze z Karlovy Studánky nebo přímo z Ovčárny. Zde je i zastávka autobusů pro přepravu kol, takzvaných cyklobusů. Ty jezdí od 31. května do 28. září, a to v květnu, v červnu a v září o víkendech a svátcích, v červenci a v srpnu denně.

Cyklobusy přepravují na pěti trasách, a to Olomouc – Šternberk – Rýmařov - Malá Morávka - Hvězda – Ovčárna, Krnov – Bruntál – Malá Morávka – Karlov – Hvězda – Karlova Studánka – Vrbno pod Pradědem – Zlaté Hory – Rejvíz – Jeseník, Šumperk – Skřítek – Rýmařov –Malá Morávka – Hvězda – Karlova Studánka – Vrbno pod Pradědem – Videlský Kříž – Jeseník, Jeseník – Rejvíz – Glucholazy (Polsko) – Zlaté Hory – Vrbno pod Pradědem – Karlova Studánka – Hvězda – Ovčárna – Malá Morávka – Karlov – Zlaté Hory – Rejvíz – Jeseník. Kyvadlová doprava uzpůsobená pro přepravu bicyklů jezdí v toto období i mezi Ovčárnou a Hvězdou. Jízdní řády je možné najít také na internetových stránkách dopravní společnosti www.connexmorava.cz.

Cyklostezky na Bruntálsku jsou významným prvkem v rozvoji místního turistického ruchu. Města i obce si jejich význam uvědomují. Například město Bruntál od roku 2000 nechalo vybudovat šest nových cykloturistických tras a prodloužit tři již existující. „V roce 2004 město zajistilo úpravu povrchů komunikací, po nichž vedou cyklistické trasy ve městě za celkovou částku téměř tři miliony korun, financována byla tato akce z rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj ČR a z rozpočtu Města Bruntál,“ informoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

V současné době je rozpracován záměr s pracovním názvem Střecha Evropy. Půjde o cyklotrasu, která povede páteřně z Hranic na Moravě do Krnova, přičemž Mikroregion Odry řeší přípravu úseku z Hranic do Budišova nad Budišovkou, Mikroregion Slezská Harta pak řeší v rámci studie proveditelnosti trasu Budišov - Krnov a projekčně a realizačně bude řešit úsek z Bílčic, kolem Slezské Harty do Milotic nad Opavou. Mikroregion Krnovsko bude mít na starosti realizaci úseku z Milotic do Krnova.

Zuzana Pršalová

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
SK Bruntál – Minižačky U11 a U12

Deník nám fandí: SK Bruntál přípravka a U12

Ilustrační foto.

Laser v rukou dětí: je zaděláno na tragédii

Na úřad s kartou

Krnovská radnice se snaží zjednodušit občanům vyřizování pasů a občanských průkazů.

Knihovna nabízí seniorům výuku českých dějin

Zajímá vás historie? Krnovská knihovna nyní nabízí seniorům a invalidním důchodcům možnost zájmového vysokoškolského studia.

Krnov na Regiontour

Památky, muzea, cyklotrasy, příroda, zajímavá architektura i kulturní a sportovní vyžití. To vše může Krnov a jeho okolí nabídnout během turistické sezony.

AKTUALIZOVÁNO

Z Polska vozili léky, z nich vyráběli pervitin, ten vyváželi i do Německa

/FOTOGALERIE/ Dvě organizované skupiny výrobců a distributorů drog zadrželi policisté na Bruntálsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>