Po roce se znovu vrátil do Bruntálu ke společnému cvičení složek Integrovaného záchranného systému specializovaný tým záchranářů-kynologů ze Sdružení dobrovolných hasičů Hejnice v Čechách.

Letos s sebou přibrali k záchranářským akcím i záchranáře z České Kamenice. Cvičení začalo včera ráno zostra. Hasiči spolu s ostatními obsadili bruntálský lom, aby hledali pětici kluků, kteří v místě tábořili a přitom se ztratili.

Pátrali nejen lidé, ale i psi

V lomu záchranné složky trénovaly lezeckou techniku, vyprošťování osob ve ztížených podmínkách prudkého a nestabilního svahu, správné poskytnutí předlékařské pomoci, komunikaci ve velkém otevřeném prostoru i resuscitaci objevených kluků.

„Pět lidí stanovalo pod lomem. Naším pátracím rajonem je nejen celý lom, ale i nejméně padesátimetrová zóna okolo něj,“ instruoval při zásahu kolegy kynology Martin Brandner, specialista na plošné, ale i sutinové vyhledávání.

Spolu s hasiči a záchranáři se vydali psovodi se svými čtyřnohými svěřenci do terénu. V jedné z průzkumných skupin prohledávali okolí lomu rovněž bruntálští hasiči David Henke a Ondra Mikulka. Prošli část zaplavenou vodou poblíž mostu.

„Haló, je tu někdo? Ozvěte se!“ ozývalo se z úst Ondry Mikulky. Žádného ze ztracených kluků dvojice hasičů u vody ani ve vodě nenašla, proto se do akce pustili psovodi z Hejnic. Každá z pátracích skupin nakonec našla některého z pěti kluků, kteří se po záchraně dočkali také ošetření.

Jeseníky rescue 2011

Letošní společná akce záchranných složek s názvem Jeseníky rescue 2011 je volným pokračováním úspěšné výcvikové akce, která proběhla v Bruntále vloni v únoru. „Jejím smyslem je secvičení jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému pro vyhledávání osob v sutinách, plošné vyhledávání osob a lavinové vyhledávání,“ uvedl ředitel bruntálských profesionálních hasičů Jiří Patrovský.

Důležitá je při podobných hromadných zásazích vzájemná spolupráce jednotlivých složek, při společných akcích si jednotlivé složky předávají cenné zkušenosti přímo v terénu. Včera ještě v lesním porostu za lomem nacvičovali přítomní záchranu parašutistů uvízlých v korunách stromů, na což jsou specializovaní lezci, hasiči i záchranáři z České Kamenice.

Nechyběl srovnávací test v rychlosti prohledání vymezeného prostoru s nasazením hasičské a psovodské rojnice. „Cílem této akce bylo srovnání efektivity nalezení pohřešovaných osob a vykrytí celého sektoru,“ sdělil ředitel Patrovský.

Akce pokračují

Další čtyři akce čekají účastníky také v sobotu 26. března. Dopoledne se přesunou jednotky do západní zóny, odkud dostanou hlášení o výbuchu plynu v rodinném domku v Pěší ulici. Při zásahu chystají pátrání po manželce a dvou synech, zavalených v sutinách po zborcení střechy domku. Poté v sousední Příčné ulici propátrají psovodi okolí zřícené přízemní budovy, jelikož nebylo vyloučeno, že v rozpadlé chalupě sídlili bezdomovci.

Po poledni je připraveno slaňování se psem, ukázka evakuace pomocí výškové techniky i pomocí lezecké skupiny na hasičské stanici v Zeyerově ulici. Na polygonu tamtéž nacvičí záchranné složky ještě vyhledávání ztracených lidí v členitém prostoru a ve tmě.

Do Bruntálu se ráda vrací

Jednou z psovodských es z Hejnic je Lucie Zabová, která se účastnila se svými psy této akce v Bruntále i v předchozím roce. „Naší snahou je zefektivnit práci mezi jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému,“ informovala Lucie Zabová. Také letos měla po boku kříženečka, malou borderku Megginku. Ujala se jí jako nalezence. To ještě nevěděla, jaké úspěchy na záchranářském poli bude v budoucnu její svěřenkyně slavit.

Od loňska mají za sebou psovodi z Hejnic celou škálu ostrých zásahů. Došlo i ke změnám v jejich dobrovolné hasičské jednotce. „Máme ve sboru dva nové, kteří jsou členy USAR týmu, prošli mezinárodním certifikačním cvičením,“ informovala Lucie Zabová. Členové USAR týmu jsou často první, které osloví v případě hromadných katastrof kdekoliv na světě.

„Byli mobilizováni a drželi pohotovost i nyní kvůli nešťastným událostem v Japonsku, ale nakonec ze strany této země nebyla jejich pomoc vyžádána,“ doplnila Zabová, která se do Bruntálu znovu po roce s radostí vrátila.

Psovody letos v Bruntále vedl zkušený Miloslav Čeněk ze Záchranné brigády kynologů v Ústí nad Labem. Je rovněž kynologem externistou a záchranářem v České Kamenici.