Nechyběl u toho ani dědeček Praděd, který vítal hlavně děti. Děda Praděd měl pro děti pochvaly i sladkosti, a dovolil jim i společné foto.

Pochvala byla na místě, protože s výstupem na Praděd to letos nikdo neměl jednoduché. Na vrcholu zavál přístupovou cestu silný vítr, ledové jehličky bodaly do tváří i očí a rozhledna byla skrz husté mračno vidět až na poslední chvíli.

„Oděv příchozích byl ledovým krunýřem, který ve vyhřáté hale rychle roztál. Proto byl odpočinek s teplým čajem a svačinkou obzvláště příjemný. K mání byly účastnické listy, pohlednice, mapy, kalendáře, turistické informace,“ uvedla Květoslava Kukelková, která se výstupů účastní jako turistka i fotografka.

K nejmladším účastníkům patřil čtyřměsíční Martinek Pala z Opavy, jehož kočárek nahoru čerstvým sněhem hrdinsky vytlačil jeho tatínek.

Sedmiměsíční Anežku Korbelovou z Opavy maminka nahoru vynesla. Překvapivě hojné bylo zastoupení asi šestiletých dětí. Raritou byl pan Brázdík Jan, kterého organizátoři očekávali s dárkovou slivovicí a nebylo divu:

Sedmiměsíční Anežku Korbelovou (na snímku) na Praděd vynesla maminka. Kupodivu tu nebyla nejmladší. Čtyřměsíčního Martinka Palu tatínek vezl čerstvým sněhem na Praděd v kočárku.Zdroj: Květoslava Kukelková

„Jsem tady po čtyřicáté čtvrté. Vynechal jsem jen, když jsem byl na vojně. Toto je můj syn a tady vnuk. Jak vidíte, je to už pomalu i rodinná tradice.“

Například Jiří Čech sem vystoupal po čtyřicáté prvé a Jaroslav Kalina po třicáté čtvrté. Tradičně nechyběla ani skupina 14 turistů z Neplachovic. Z nejvzdálenějších končin zde byla osmiletá Magdalena Dreiseitlová z Norska.

SYMBOLEM SBÍRKY JE ČTYŘLÍSTEK

Turistická akce je spojena i s dobročinností, jejímž symbolem je čtyřlístek. V jejím rámci krnovští turisté vybrali celkem 7850 korun, z toho 4430 Kč na Šelenburku. Sbírka slouží k budování a udržování turistických cest pro vozíčkáře.

Novoroční vycházka ve stejném duchu na Šelenburku je v porovnání s Pradědem méně náročná. Předseda KČT z Krnova Alois Vaněk zde účastníky nevítal v teple a pod střechou, ale na nádvoří romantické zříceniny hradu. Za to však za podstatně příjemnějšího počasí. Obě akce charakterizovala přátelská atmosféra.

Setkali se na nich lidé snad všech věkových kategorií, bylo jich asi 1500. Z toho asi 600 na Šelenburku. Potkávali se malé děti i zdatní starci, sešli se tu i mnozí přátelé, aby si mohli vyměňovat novoroční pozdravy, vzpomínky i úsměvy.

„Děkujeme za účast, skvělou atmosféru a přejeme všem hodně zdraví a štěstí v novém roce 2019,“ vzkazují organizátoři.