V úterý 29. září hejtman Ivo Vodnrák a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec slavnostně otevírali nové zubní ordinace v Horním Benešově a ve Vrbně pod Pradědem. Při této příležitosti představili nový model spolupráce kraje, krnovské nemocnice a jednotlivých obcí na zvýšení dostupnosti zubní péče. Další zubaři v dohledné době budou k dispozici pacientům v Krnově a v Břidličné.

Benešov tři roky bez zubaře

„Byli jsme tu bez zubaře déle jak tři roky. Z vlastní zkušenosti vím, že dnes musíte jezdit za ošetřením desítky kilometrů daleko. Měli jsme projekt na vznik nového zdravotního střediska, do kterého jsme vložili z vlastních prostředků asi 26 milionů. Bylo nám ale jasné, že ani krásná nově opravená bezbariérová budova nám zubaře do Horního Benešova nepřivede. Pomoc přišla ze strany kraje, který se postaral o vybavením ordinace. S personálním obsazením zubní ordinace nám pomohla krnovská nemocnice,“ popsal starosta Horního Benešova Pavel König, jak se podařilo vyřešit problém se zubní péčí pro místní i pro celou spádovou oblast Hornobenešovska.

Fronta lidí kteří se chtějí přihlásit k novému zubaři, 14. září 2020 ve Lhotce.
V Ostravě otevřel nový zubař. Lidé nocovali u ordinace, pak přišla obří fronta!

Město Horní Benešov je navíc připraveno nabídnout novým zubařům buďto městský byt, nebo pozemek na stavbu rodinného domku. Starosta jedná o zřízení dalších detašovaných pracovišť krnovské nemocnice, protože kromě zubaře zde schází i další lékařské obory.

Projekt je založený na tom, že obec, kde chybí zubař, najde vhodné prostory. Kraj poskytne peníze na vybavení od zubařského křesla a rentgenu až po nábytek. Spádová nemocnice, což je v tomto případě krnovská, vezme ordinaci pod svá křídla a zajistí lékaře, kteří tam budou provozovat praxi.

Posila ze zahraničí

„Zajistíme zubní péči buď svými lékaři, nebo se zahraničními. V Horním Benešově máme zajištěnou paní doktorku s dvanáctiletou praxí. Máme vytipované čtyři zahraniční zubaře. Ode dneška platí smlouvy se dvěma českými zubaři na naše akreditovaná místa pro nové zubní ordinace ve Vrbně pod Pradědem a v Horním Benešově. V Krnově bude akreditované pracoviště se dvěma zubařskými křesly. Další akreditované pracoviště budeme mít v Břidličné. Pokud se nám zadaří, tak další ambulance vzniknou i v Bruntále a ve Městě Albrechticích. Byla to náročná práce také v tom, abychom splnili legislativu a mohli začít využít zahraniční pracovníky,“ uvedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec s tím, že se jedná o zahraniční lékaře, kteří v minulosti už v Česku pracovali.

Letecký pohled na průmyslovou zónu.
Poznámka Fidela Kuby: Neber dotace

„Děkuji krnovské nemocnici a kraji, že nám pomohli řešit tíživou situaci. Zubařů je v současnosti málo, a náš region trápil tento problém už řadu let,“ doplnil starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopinec.

Za vybavení všech čtyř zubních ordinací kraj zaplatil 6,8 milionu korun. Ordinace ve Vrbně pod Pradědem a v Břidličné by měly začít fungovat v druhé polovině října. V Horním Benešově a v Krnově do konce roku.

Zubní pohotovost Ajna, 5. září 2020.
Nová zubní pohotovost v Ostravě? „Příjemné překvapení,“ reagují lidé