To je jeden z výsledků srovnávací mezinárodního studie občanské výchovy, která proběhla loni. „U nás se výzkumu zúčastnilo přes 4600 žáků ze 144 škol a 1600 učitelů,“ sdělila mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumila Beranová.

V testování znalostí v oblasti občanské společnosti a politických systémů čeští žáci 8. tříd skončili těsně nad průměrem. „Svým výkonem 510 bodů se tak zařadili na 18. místo za Slovinsko, Norsko a Belgii, přičemž mezinárodní průměr činil 500 bodů,“ vysvětluje Beranová.

Na první pohled slušný výsledek ale není až tak dobrý. Právě u českých teenagerů výzkumníci zaznamenali statisticky významný pokles o deset bodů. Ten byl jedním z nejvýraznějších a podobný potkal už jen kluky a děvčata na Slovensku, v Polsku a Bulharsku.

Do politiky nechtějí

Ze sondy vyplynulo, že mladí lidé před ukončením povinné školní docházky tráví volný čas hlavně s kamarády, ať už osobně, nebo přes oblíbené komunikační sítě na internetu. Pedagogy může těšit, že jim jejich žáci vystavili příznivé vysvědčení. Většina z nich je totiž přesvědčena o vysoké schopnosti kantorů naslouchat jim a pomoci v případě potřeby.

Největší zájem mají o životní prostředí a společenskou či politickou situaci v místě bydliště či v celé republice. Téměř dvě třetiny čtrnáctiletých vyjádřily ochotu jít ke komunálním volbám, zatímco do Evropského parlamentu by šlo odevzdat hlas jen necelých 40 procent z nich. O aktivním vstupu do politiky uvažuje jen devět procent. Nepřekvapuje proto, že mají malou důvěru v politické strany (28 procent) i parlament (33 procent). Nejvíc věří armádě, škole, policii, soudům a médiím.

Zajímavým zjištěním je, že sice jednohlasně podporují rovnost práv, postavení v politice a stejné odměňování obou pohlaví, ale zároveň více než polovina mladých souhlasí s tím, že hlavní prioritou žen by měla být výchova dětí.

Velká většina českých žáků je hrdá na to, že je Česko členem Evropské unie. Téměř všichni žáci v České republice se dle svých slov dokáží dorozumět některým evropským jazykem a jejich vztah ke studiu cizích řečí je velmi pozitivní.