Čtenáři knihy Bonding darovali porodnici v Krnově pomůcky na podporu bondingu v hodnotě bezmála dvacet tisíc korun. Autorky knihy vyzvaly své čtenáře, aby přispěli finančním darem na podporu bondingu. Bonding pomáhá přirozeně navázat co nejlepší vztahy mezi dítětem a jeho matkou.

Těsně po porodu se ještě neomyté dítě přiloží na tělo matky. Dítě instinktivně, podvědomě vnímá svou matku čichem, dotykem kůže a očima. Důležité je, aby matka a dítě byli spolu v kontaktu alespoň jednu hodinu po porodu bez přerušení. Autorky knihy se rozhodly darovat takto vybrané peníze na nákup podpůrných pomůcek právě pro Porodnické oddělení v Krnově.

Hlavním motem knihy je, že "Dítě patří k matce, zdravé či nemocné, živé či mrtvé, dítě patří rodičům". Jak říká psycholožka Michaela Mrowetz: „Současné rodičky si mohou vybrat kam pojedou rodit. Často si volí z důvodu podpory bondingu zrovna Krnovskou porodnici. Proto jsme darovali vybrané peníze právě vaší nemocnici."

Spoluautorka knihy Michaela Mrowetz v úterý 22. května osobně předala tři speciální křesla s podnožkami pro rodičky, které využívají matky při kojení, při kontaktu kůže dítěte s matkou. Křesla se používají také při fototerapii červeným světlem, které uklidňuje dítě. Mezi darovanými pomůckami jsou dále červené ručníky a deky pro zabezpečení tepelného komfortu novorozence na těle matky. Červená barva navíc dítěti připomíná dosavadní prostředí v těle matky.

Jak zmiňuje vrchní sestra Lenka Petřeková: "Jedná se o významné ocenění a poděkování pro veškerý personál Krnovské porodnice. Moc nás toto poděkování a kladné reakce bývalých pacientek potěšily."

Málo známou novinkou pro nastávající rodiče je, že se od 1. dubna za přítomnost otce u porodu neplatí. Platí se pouze poplatek za ochranný oděv, desinfekci a přezůvky pro budoucího tatínka. Pokud nejsou komplikace, může být otec přítomen i u porodu císařským řezem.

Anna Dohnalová