Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co s koupalištěm v Úvalně?

Úvalno - Koupaliště v Úvalně je už několik let zavřené a pomalu začíná chátrat. Dokáže obec najít způsob, jak ho přeměnit v „přírodní koupací biotop" a znovu zde nabídnout lidem koupání?

9.7.2012 7
SDÍLEJ:

Koupaliště v Úvalně je od roku 2003 mimo provoz. Zdá se, že jeho nadějí do dalších let je přeměna na takzvaný koupací biotop.Foto: Radek Šimek

Obyvatelé Úvalna se v parných dnech jezdí koupat různě po okolí. Na výběr mají zatopený lom Pocheň, koupaliště v Polsku nebo v Krnově. Někteří dojíždí až do aquacentra v Kravařích nebo v Bruntále.

Kdysi to ale bylo přesně naopak, a na koupaliště do Úvalna se sjížděli koupat lidé z dalekého okolí. Lákala je hlavně neobvyklá poloha úvalenského koupaliště na kopci pod rozhlednou s dalekým výhledem do krajiny. Pro špatný technický stav je ale toto koupaliště od roku 2003 uzavřeno.

Obec Úvalno se už několikrát snažila nalákat provozovatele nebo investora tím, že mu nabídne areál koupaliště za velmi výhodných podmínek a ještě mu dodá vodu zadarmo. Nikdo se ale nenašel.

Obec už má studii

„Máme zpracovanou studii na rekonstrukci koupaliště. To by se mohlo proměnit na přírodní koupací biotop. Tedy koupaliště bez chemického čištění, kdy čištění zajišťují vodní a bahenní rostliny společně s řasami. V letošním roce by se měla dokončit příprava projektové dokumentace. Zatím se pokoušíme najít vhodný dotační program, který by nám pomohl s financováním. Předběžně odhadované náklady na opravu by mohly být kolem pěti milionů korun," řekl starosta obce Úvalno Radek Šimek.

Z koupaliště přírodní biotop?

Jedná se o nový trend, kdy koupaliště úředně přestane být koupalištěm, aby se na něj nevztahovaly mimořádně přísné normy a předpisy. Po úpravách se provozuje pod novým termínem „přírodní koupací biotop".

Jsou to veřejná koupaliště, která mají vodu čištěnou nikoliv chlorem a složitou filtrační technologií, ale pomocí přírodních samočisticích procesů. Někdy i s přispěním mechanické filtrace. Koupaliště provozovaná formou biotopu už dnes fungují například v Bohuslavicích u Kyjova, Kovalovicích poblíž Brna nebo v areálu Šiklova mlýna v oblasti Dolní Rožínka.

Jaké mají zkušenosti jinde?

„Byli jsme se na některá takto vybudovaná přírodní koupaliště již podívat. Ono když se řekne, že bude koupaliště čištěno pouze rostlinami, tak se většinou lidi zhrozí. Nám se to ale moc líbilo. Voda tam byla krásně čistá, bez chemie, a navíc je samotný provoz levnější," uvedl Radek Šimek.

Zástupci Úvalna vyrazili do Bohuslavic u Kyjova udělat si představu, co obnáší takzvaný koupací biotop. Zkušenost obyvatel Bohuslavic s tímto typem koupání je velmi pozitivní. Voda je krásně čistá, bez chemie a navíc je také samotný provoz výrazně levnější, než u klasicky provozovaného koupaliště.

„Zdá se, že jsme na dobré cestě, ale samotný návrh rekonstrukce našeho koupaliště je zatím teprve ve fázi přípravy. Uvidíme, jestli se nám tento projekt povede uskutečnit," uvedl starosta Úvalna Radek Šimek.

ANNA DOHNALOVÁ

Autor: Redakce

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení