Když premier Miloš Zeman přiletěl vrtulnikem do Vysoke s velkou pompou otevřit hranični přechod, ptali se skeptici, zda bylo rozumne utratit na šedesat milionů z kapes daňovych poplatniků za předimenzovanou celnici, když Česka republika i Polsko směřuji do Evropske unie (2004) a do schengenskeho prostoru bez hranic (2007).

Stát nepotřebnou celnici bezplatně převedl na obec Vysoká, aby jí kompenzoval újmy způsobené kamionovou dopravou. A jak s darovanou celnicí Vysoká naložila?

V roce 2009 ji obec pronajala na 15 let Michalovi Satke z Krnova k podnikatelské činnosti, která není ve smlouvě blíže specifi kována. Podnikatel zde nedávno otevřel hernu Games club Royal.

Zatímco mnohá města a obce v těchto dnech připravují vyhlášku na potírání hazardu a stanovila hernám ve svých objektech nejvyšší možný nájem, Vysoká naopak provozovateli Games clubu Royal nabídla mimořádně výhodné podmínky.

Michal Satke si získal sympatie zastupitelů, když na jejich zasedání představil svůj podnikatelský záměr s bývalou celnicí.

Sliboval zde celý komplex služeb: kadeřnictví, manikúra, pedikúra, solárium, masáže, kosmetický salon, lékárnu, ordinace lékařů, infocentrum, tetovací salon, dětský koutek, obchod se zbožím z USA, zařízení pro sportovní vyžiti jako lukostřelba, horolezecká stěna, kulečník a bowling, kanceláře, trhy, výstavy nebo školicí centrum pro fi rmy. Protože šlo o bohulibý záměr, který je pro Vysokou přínosem, byl s ním sjednán dlouhodobý nájem celnice až do roku 2024.

Satkemu se navíc podařilo zastupitele přesvědčit, že novostavba vyžaduje velké investice, takže získal nečekaně nízký nájem osm tisíc korun měsíčně za celou celnici a k tomu jako bonus první rok užívání zdarma.

Tehdejší starosta Vysoké Antonín Budínský podepsal nájemní smlouvu na celnici, podle které jsou Satkeho sliby přednesené na zasedání zastupitelstva nevymahatelné. Navíc se ve smlouvě objevila věta: „Nájemce je oprávněn pronajaté nemovitosti dále pronajímat,“ takže se celá bartultovická celnice bratem objevila v nabídce realitní kanceláře jako volný objekt k pronájmu.

close zoom_in

Když se místní kadeřnice byla provozovatelů celnice zeptat, za kolik by si mohla pronajmout jednu místnost s připojením na vodu a odpady pro své podnikání, byla zaskočena jejich požadavkem: patnáct tisíc korun měsíčně. „Zaskočil mě nejen vysoký nájem, ale i to, že za provozovatele celnice se mnou jednal o podmínkách nájmu nejmladší syn pana starosty Budínského,“ popsala kadeřnice, jak uspěla se svou žádostí v době, kdy byla celnice na rok osvobozena od placení nájmu obci.

Games club Royal nabízí srovnání se sousední hernou v soukromém objektu. Budova sousední herny nebyla postavena z veřejných prostředků a majitel ji nedostal darem od státu, ale musel objekt koupit. Nájemce ho zrekonstruoval.¨ Zatímco celnice má využitelnou plochu téměř tisíc metrů a nájem osm tisíc měsíčně, sousední herna má plochu 140 metrů a provozovatel platí nájem dvacet tisíc měsíčně.

Zastupitelé si dopisují se starostkou Hrancovou

Vysoká – Když po volbách vystřídala Antonína Budínského v čele Vysoké nová starostka Marcela Hrancová, dříve účetní obce, radovali se kritici bývalého starosty, že konečně někdo dá do pořádku smlouvu na bývalou celnici. Výsledek byl pro ně ale velkým zklamáním.

Namísto ukončení nevýhodného pronajmu celnice se starostka Hrancová bez vědomi zastupitelstva rozhodla odstranit nejkřiklavější právní vady smlouvy. Podepsala s nájemcem Michalem Satke takzvanou dohodu o narovnání. Tento dodatek smlouvy například Satkemu zvyšuje měsíční nájem z osmi na jedenáct tisíc pětiset korun, ale sporné využití objektu k provozování hazardu nijak neřeší. Rozkol v zastupitelstvu Vysoké nastal, když se ukázalo, že starostka Marcela Hrancová letos v lednu bez jejich vědomi schválila za pouhý jeden den stavební úpravy, které umožnily celnici přestavět na hernu.

„Jako zastupitele obce Vysoká vyjadřujeme nesouhlas s Vaším postupem ve věci pronájmu bývalého hraničního přechodu. Dne 23. června 2011 jste podepsala s nájemcem, s panem Michalem Satke, dokument nazvaný Dohoda o narovnání, jehož záměrem zřejmě mělo byt narovnat vady a nedostatky v původní smlouvě, na které jsme opakovaně poukazovaly. V žádném případě nejde o komplexní řešení a už vůbec ne o odstranění všech vad. Jako zastupitele jsme nemile překvapeni, že jste takový dokument podepsala, i když nebyl předjednán,“ stoji v dopise starostce Brancové, který podepsaly zastupitelky Anežka Udicová, Martina Kusová a Vlasta Křižková. „V objektu je několik výherních loterijních terminálů, je to tedy klasická herna či kasino, což je zcela v rozporu s podnikatelským směrem na dům služeb pro naše obyvatele, který byl představen na zasedáni zastupitelstva. Domníváme se, že došlo k výraznému překročení Vašich kompetenci a ke vzniku rizika dalších finančních ztrát obce,“ obvinily zastupitelky starostku. „Záležitost pronájmu hraničního přechodu považuji za uzavřenou. Žádám Vás o doložení tvrzení, že došli k opakovanému překročeni kompetenci, že obci hrozí škody a finanční ztráty a hospodaření s majetkem je veřejnosti nepřístupné, neprůhledné a neúčelné,“ reagovala písemně na dopis tři zastupitelek starostka Marcela Hrancová.

Na řadu přišla žaloba

Vysoká – Oldřich Michálek z Vysoké je přesvědčen, že celnice mohla přinést daleko vyšší příjmy do obecního rozpočtu.

Upozornil bývalého starostu i novou starostku na pochybení ve smlouvě o pronájmu celnice a zajistil právní rozbor, který přesně defi noval, v čem došlo k porušení zákona. Když vyčerpal obvyklé prostředky ke zjednání nápravy, zbyla mu krajní možnost: žaloba u Okresního soudu v Bruntále. Michálek je rozhodnutý zjednat nápravu třeba i soudní cestou. Zažaloval obec Vysoká s cílem dosáhnout absolutní neplatnosti všech právních úkonů kolem celnice od úplného počátku v roce 2009.

Je přesvědčen, že kdyby obec předem prezentovala mimořádně zvýhodněné podmínky nájmu celnice, určitě by se přihlásilo daleko víc zájemců než jen Michal Satke. Záměr pronájmu celnice byl tak nekonkrétní, že z něj potenciální zájemce nevyčetl, ani zda dostane smlouvu na dobu určitou, či neurčitou, ani jaká je minimální výše nájmu. O pobídkách a bonusech, jako je roční výpůjčka bez placení nájemného, se obec Vysoká také zapomněla zmínit předem. Přestože Vysoká původně nabízela zájemcům k pronájmu celý soubor nemovitostí jako jeden celek, nakonec část objektů, které jsou těžko komerčně využitelné, do nájemní smlouvy s Michalem Satke nezahrnula.

„Obec uvedla určitý okruh osob v omyl tím, že uzavřela smluvní vztah, který je v jasném rozporu se zveřejněným záměrem. Žalobce Oldřich Michálek byl hrubě poškozen jako občan obce. Byl také poškozen jako osoba, která by se o některou z nabízených nemovitostí mohla ucházet, kdyby byla správně informována,“ popsala postavení Michálka jako žalobce advokátka Jana Zwyrek Hamplová, která je jeho právní zástupkyní. Realitní kancelář Sting odhadla obvyklé nájemné za nemovitost této velikosti a v této lokalitě na čtyřicet tisíc korun. Pokud se obec Vysoká spokojila s osmitisícovým nájmem, měla by podle Michálka alespoň trvat na dodržení původního podnikatelského záměru a slibů, které Satke přednesl na zasedání zastupitelstva. Mnozí zastupitelé očekávali spíš dům služeb než hernu.

„Bylo by celkem pochopitelné, kdyby se obec Vysoká spokojila s osmitisícovým nájmem za předpokladu, že v prostorách bývalé celnice opravdu budou poskytovány služby občanům v rozsahu slibovaném Michalem Satke v roce 2009. Pokud ale za původních podmínek místo komplexu služeb vznikne bar s hernou, a navíc se nikdo nezeptá lidí a zastupitelů, co na to říkají, není tady něco v pořádku,“ vysvětlil Oldřich Michálek, proč na obec Vysokou podal žalobu.

Herna je prý pro obec přínosem

Vysoká – Někteří občané a zastupitelé Vysoké jsou přesvědčeni, že herna Games club Royal neodpovídá původnímu podnikatelskému záměru, který jim byl prezentován. Provozovatel Games clubu Royal Michal Satke oponuje, že jeho podnik se nijak zásadně neodchyluje od původní koncepce a je pro obec velkým přínosem.

„Oslovil jsem lékaře, lékárníky, kosmetičky, kadeřnice a podobně, zda by si chtěli v bývalé celnici zřídit kancelář, ordinaci nebo provozovnu, ale zájem z jejich strany byl minimální. Bez nich sám žádnou z těchto služeb nemohu provozovat, takže jsem musel využití celnice přizpůsobit dané situaci,“ popsal své podnikání v budově celnice Satke a zdůraznil, že celý podnikatelský záměr je teprve na začátku a bude se dál rozvíjet.

„Ta základní fi lozofi e nabídnout lidem určitou formu zábavy typu bowling, kulečník, šipky či fotbálek byla dodržena a dál ji rozvíjíme. Například solárium plánujeme příští rok a v patře stále počítáme s ubytováním motelového typu. Do této původní koncepce samozřejmě zapadají i stoly na poker. Koneckonců ani výherní automaty v podstatě nejsou nic jiného než herní konzole, které jsem také předem prezentoval,“ obhajuje náplň Games clubu Royal Michal Satke.

Podle něj je takové podnikání pro Vysokou přínosem, protože místním zpestří nabídku trávení volného času, vytvoří pracovní místa, zhodnotí obecní majetek a ještě přinese zisk do obecní pokladny. „Příjmem obce je nejen samotný nájem, ale také odvody z provozu automatů. Do objektu jsem hodně investoval. Ještě před tím, než jsem objekt převzal, v zimě mrazem popraskalo topení a musel jsem zajistit rozsáhlou opravu. Tím jsem zhodnotil obecní majetek,“ dodal Satke a zdůraznil, že přestože byl ve smlouvě původně zakotven rok bezplatného pronájmu, nakonec všechno doplatil zpětně. „Jedinou podstatnou chybou nájemní smlouvy na celnici byl termín bezplatné nájemné. Byl to omyl, protože v právní řeči takový pojem neexistuje, a podobné případy se řeší symbolickým nájmem za korunu.

Vše se ale vyřešilo dodatkem o narovnání a tím, že jsem doplatil veškerý nájem zpětně. Dnes mám vůči hygieně, stavebnímu úřadu, hasičům, obci i dalším institucím všechno v pořádku, takže se rozhodně žádné žaloby na neplatnost smlouvy nebojím,“ zhodnotil své vyhlídky Satke, který byl ve výběrovém řízení jediným zájemcem o celnici, protože se nikdo jiný nepřihlásil.