Vaším nejdůležitějším úkolem je mít dostatek dokladů, kterými prokážete, co vám bylo odcizeno.
Jestli vám byla krádeží způsobena škoda, máte v trestním řízení proti tomu, kdo je považován za pachatele – obviněnému – pozici poškozeného. Součástí trestního řízení, ve kterém se prokazuje vina obviněného, je i takzvané adhezní řízení, kde jako poškozený můžete uplatnit náhradu škody vůči obviněnému.
V praxi to vypadá tak, že policistovi, který vaši věc vyšetřuje, dáte veškeré doklady o odcizených věcech a sdělíte výši škody, jejíž náhradu po obviněném požadujete. Poté nezbývá, než doufat, že policie objasnila věc dostatečně, aby mohl být následně soudem odsouzen a vám přiznána náhrada škody přímo v rozsudku, kterým je obžalovaný uznáván vinným. Vyhnete se tak placení soudního poplatku, advokáta, který by za vás podal samostatnou žalobu v rámci občanskoprávního řízení.
Navíc je velmi časté, že soudy dávají jako podmínku osvědčení ve zkušební době pro obžalovaného zaplatit náhradu škody. Motivace pachatele vám škodu nahradit je v jeho osobním zájmu a máte tak daleko větší naději, že vám škoda bude zaplacena.
Závěrem chci ale zdůraznit, že naprosto nejdůležitější je pro ochranu vašeho majetku prevence. Je s podivem, že například řada nájemníků bytu považuje dosud za zbytečné investovat několik desítek tisíc korun za železné dveře, u nichž nelze zlomit zámek, ani je vyrazit z pantů. Nechají si proto způsobit škodu za statisíce. Vlastníci domu zase mohou použít kamerový systém, který je dnes již také cenově dostupný i pro obyčejného občana.
Pokud máte chatu, v bytě či v domě věci, na kterých vám záleží, tak si je vyfoťte, a budou tak neocenitelným pomocníkem policistů, kteří vaše věci budou hledat po zastavárnách, pro soudního znalce, který je bude po jejich odcizení oceňovat, nebo pro pojišťovnu, která bude vaši škodu likvidovat.
Je přece velmi snadné prokázat, že jste měli zlatý náhrdelník po babičce s červenými očky, když budete mít jeho fotku. Mnohem hůře se slovně popisuje, jak vypadal, kolik měl gramů. Každý občan by měl mít nejen vyfoceny věci, na kterých mu záleží, ale měl by mít i doklad o jejich nabytí. Velmi praktické je, pokud i občan – nepodnikatel využije kancelářského pořadače a všechny doklady, včetně záručních listů, si do něho ukládá.
JUDr. Miroslava Hustáková