O víkendu vařím hodně, protože na konci týdne se schází celá naše rodina, což je čtyři až šest osob. A jelikož v mrazáku zbyly od Vánoc ještě zásoby, určitě bude v sobotu pečená husa.
Polévka z husích drobů, játrová zavářka nebo knedlíčky, těstoviny. Recept na pečenou husu. Suroviny: oškubaná a očištěná husa, sůl, jablka, kmín. Kvůli huse si musíte přivstat. Je dobré ji dvě hodiny před pečením zvenčí nasolit. To proto, aby se kůže upekla do křupava. Těsně před pečením osolíme i dutinu husy, celou i uvnitř ji pokmínujeme mletým kmínem a dovnitř dáme asi dvě jablka zbavená jadřince. Husu dáme do pekáče, podlijeme trochou vody, nepřikrýváme ji. Pečeme nejméně 3 hodiny velice pomalu na 170 stupňů Celsia.
Neobracíme, jen často poléváme vypečenou šťávou. Po třech hodinách zkusíme, zda je maso měkké, můžeme sebrat sádlo z povrchu vypečené šťávy. Naporcujeme, podáváme.
Polévka
Ingredience: krk, křídla, srdce, žaludek z husy (nebo drůbeží droby), sůl, mrkev, petržel, celer, cibule česnek, pórek, nové koření, celý pepř, kmín, můžete přidat mletý muškátový květ nebo mletý zázvor. Pokud máte čerstvou nať je dobrá celerová, petrželová nať – máte-li více druhů bylinek, je dobré dát více druhů i například tymián, majoránku – právě směs bylinek je tajemství Francouzů, jak dodat polévce bouquete.
Postup:
Do hrnce (objem cca 3 l) vložíme droby z husy či drůbeže (pokud chceme, vynecháme játra – ta si necháme na zavářku nebo knedlíčky), přidáme očištěnou zeleninu nakrájenou na klínky, cibuli a stroužek česneku vcelku, několik bobulek nového koření, pár kuliček pepře, kávovou lžičku kmínu, mocca lžičku muškátového květu (nebo zázvoru). Přidáme také svazek bylinek (celer, petržel, tymián, majoránka apod.). Dáme kávovou lžičku soli. Zalijeme vodou a dáme vařit. Vaříme asi hodinu a půl. Pak polévku scedíme. Ochutnáme ji a podle chuti dosolíme.
V době, kdy se vaří polévka, nachystáme si játrovou zavářku nebo knedlíčky. Játra zbavíme tuku a žilek a nameleme nebo naškrábeme nožem. Vložíme do misky, přidáme vejce, trochu pepře, okořeníme buď trochou rozetřeného česneku nebo muškátovým květem, nebo třeba majoránkou. Přidáme strouhanku a rozmícháme vidličkou na těstíčko, na knedlíčky by mělo by být tuhé asi, jako když děláte s plastelínou. Na zavářku o trochu méně tuhé, protože je pak musíte snadno protlačit přes otvory sítka. Nesmí být ovšem tekuté.
Když je polévka scezená a dochucená, můžeme do ní přidat těstoviny (nejlepší je drobení – lze koupit), pak přes síto na halušky, nebo přes struhadlo s většími otvory protlačujeme noky do vařící polévky. Noky necháme asi 3 minuty vařit, spolu s nimi se uvaří i těstoviny. Můžeme servírovat.
Hrnkové knedlíky
Nádobí - jeden půllitrový hrnek jako měřidlo na ingredience a 5 - 6 snídaňových porcelánových (nebo plechových) hrnků o objemu cca 0,25 l. Pokud Vás je méně, můžete jako měřidlo použít i menší hrnek.
Ingredience: hrubá mouka, mléko, 3,5 rohlíku, vejce, sůl.
Postup:
Snídaňové hrnky vytřeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Dáme vařit trochu vody – hladina je asi tak na tři cm ode dna - do velkého hrnce (objem cca 4 l – tak, abychom do něj dali vedle sebe všech 5-6 hrnků). Do půllitrového hrnku nasypeme hrubou mouku a tu vsypeme do mísy. Přidáme kávovou lžičku soli, jeden půllitrový hrnek mléka. Do mísy rozklepneme jedno vejce. Všechno dobře zamícháme, lze i robotem. Vznikne řídké těsto. 3,5 rohlíku rozkrájíme na malé kostky a nasypeme je do mísy s těstem. Vše promícháme a směsí plníme vymazané a hrubou mouku vysypané hrnky. Těsto dáváme lehce nad polovinu hrnku. Mezitím jistě už vře v hrnci voda – já do hrnce dávám čistou utěrku na dno, aby hrnky moc neklepaly o dno, a na ni položím hrnky naplněné těstem. Hladina vody v hrnci nesmí dosahovat výš než do poloviny hrnků, pokud ano, odebereme naběračkou vodu z hrnce. Pak na hrnec dáme pokličku a necháme pomalu vařit půl hodiny. Pak opatrně vyndáme hrnky – já používám jakési „kleště“ na zavařovačky, knedlíky opatrně vyklopím do misky, můžeme si pomoci tenkým nožem, kterým uvolníme knedlík od obvodu hrnku. Knedlíky nakrájíme na plátky. Můžeme servírovat.
České červené zelí
Ingredience: menší hlávka červeného zelí, menší cibule, tuk (nejlepší je sádlo), cukr, sůl, kmín, mletý pepř, nové koření a jeden celý bobkový list.
Postup:
Říkáme mu české, protože moje babička byla z Jižních Čech a naučila nás tohle zelí vařit. Zelí nakrájíme na tenké nudličky – mně se výborně osvědčil robot při krájení zelí. Nakrájíme na kostičky oloupanou cibuli. Do nižšího kastrolku (objem asi 2,5 litru) dáme asi lžíci sádla, nebo jiného tuku, jakmile se tuk rozpustí, přidáme dvě polévkové lžíce cukru a necháme karamelizovat. Jak cukr začne lehce hnědnout, přidáme na kostičky nakrájenou cibulku. Tu osmahneme, až je sklovitá, cukr hnědne, přisypeme zelí, mícháme. Dáme asi kávovou lžičku soli a kávovou lžičku kmínu, trochu pepře, několik bobulí nového koření a bobkový list. Necháme dusit. Když je zelí měkké, dosolíme, a přidáme asi tři polévkové lžíce octa, případně i dosladíme. Zelí má být sladkokyselé, jenže spíše trochu více sladké – to je právě jeho typická chuť. Podáváme.
Přeji dobrou chuť.