Zatím Citlivého člověka vidělo jen festivalové publikum v Karlových Varech. Do běžné distribuce půjde až na podzim. Filmaři uvedou své dílo v Krnově v předpremiéře jako poděkování místním za podporu a spolupráci.

Citlivý člověk je road movie s komediálními prvky, které se občas mění v temně groteskní drama.

Režisér Tomáš Klein natáčí v Krnově klíčové scény s Táňou Dykovou (Vilhelmovou) a Davidem Prachařem. Film Citlivý člověk vzniká podle stejnojmenné knihy Jáchyma Topola. 11. dubna 2022
Zpívající Prachař, strhaná Dyková, Lábus, Schmitzer... Krnov obsadili filmaři

Natáčelo se v Krnově, v Hlince i kolem Albrechtic

Filmový režisér Tomáš Klein pochází z Krnova, tak není divu, že nejdůležitější scény jeho nového filmu Citlivý člověk se natáčely právě na Krnovsku.

Filmaři přímo v Krnově využili „postapokalyptickou“ atmosféru vybydlených činžáků v lokalitě Bronxu (Mánesova, Alšova, Vrchlického), které v době natáčení byly vyklizené a zastupitelé právě rozhodovali o jejich demolici.

Právě tady začíná příběh, když se Táta Mour (David Prachař) s Mámou (Tatiana Dyková Vilhelmová) vrací se dvěma dětmi z Itálie domů k dědovi.

Táta rodině slíbil, že jejich život kočovných herců právě končí, protože se usadí. Bohužel zjistí, že děda je na smrtelné posteli a jejich road movie právě začíná.

Atmosféra krnovského Bronxu zaujala filmaře, kteří hledali zašlé oprýskané domy pro natáčení filmu Citlivý člověk.
Zbourat byty, které lze opravit? Krnované demolice v Bronxu přehodnotili

Pro herce Davida Prachaře bylo natáčení v Krnově oživením dětských vzpomínek, protože jeho babička bydlela v Bruntále a díky ní sem často jezdíval.

V České Vsi u Města Albrechtic našli filmaři pro natáčení vhodný hřbitov a v Hlince si zase vyhlédli zemědělskou krajinu s paneláčky. Také pár úzkých silniček, které vedou krajinou Osoblažska, se objeví ve filmu.

Zlatý globus z Karlových Varů

„Chci divákovi nabídnout silný film, který ho konfrontuje s těžkými tématy dnešní doby, ale zároveň mu prostřednictvím své stylizace, energie a živelnosti nabídne východisko a povzbuzení. Film, který diváka třeba inspiruje k tomu, aby opustil komfortní zónu, a dobrodružství a nejistotu vnímal jako příležitost, která ho může posílit,“ popsal svůj záměr režisér Tomáš Klein. Jeho film zaujal na Karlovarském festivalu natolik, že zde získal Křišťálový globus.

Režisér Tomáš Klein natáčel v Krnově klíčové scény s Táňou Dykovou (Vilhelmovou) a Davidem Prachařem. Film Citlivý člověk vznikl podle stejnojmenné knihy Jáchyma Topola. 11. dubna 2022
Film Citlivý člověk se natáčel v Krnově, teď soutěží ve Varech

„Temně groteskní drama se odehrává na více cestách. Tu hmatatelné, tu kruté, tu bláznivé, po níž se pokouší vrátit domů kočovný herec Táta Mour se svou ženou Mámou a dvěma syny, ale i pomyslné, ještě klikatější a prašnější, na níž se sváří často imponující duševní mladost (či nezralost, řekl by škarohlíd) s životními okolnostmi nutícími protagonistu ke zmoudření. Úzkostná i bujará kinematografická féerie o lásce, strachu z osamění a pohledech synů upřených na otce,“ uvádí Citlivého člověka program MFF Karlovy Vary.

Citlivý člověk

Premiéra: 12. 10. 2023
Režie: Tomáš Klein
Scénář: Tomáš Klein, Lucie Vaňková, Kateřina Traburová, podle předlohy Jáchyma Topola
Kamera: Dušan Husár
Hudba: Jonatán Pastirčák
Hrají: David Prachař, Jaroslav Cuhra, Tatiana Dyková Vilhelmová, Jiří Schmitzer, Vladimír Javorský, Jiří Lábus, Alexandra Borbély, Milan Mikulčík, Halka Třešňáková, Jan Jackuliak, Jan Jankovský
Žánr: groteskní drama, road movie s komediálními prvky
Stopáž: 120 min
Natáčení: ČR / Slovensko
Rok výroby: 2023
Studio: MasterFilm, Punkchart Films
Přístupnost: nevhodné pro děti do 12 let