VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čistička je pro rozpočet Krnova mimořádná zátěž

Krnov -Letošní rozpočet města Krnova je napjatý na doraz, musí se šetřit na každém kroku. Důvodem je souběh velkých investic. Východisko budou krnovští zastupitelé hledat na svém dnešním zasedání.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod v Krnově.Foto: Dita Círová

Krnov – Zastupitelstvo města Krnova zasedá ve středu 18. května od 16.30 hodin v hasičské zbrojnici v ulici Partyzánů. Ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec zde v úvodu představí koncepci rozvoje a finanční plány pro další léta, a pak už se budou zastupitelé věnovat hlavně problematice městského rozpočtu, který zatěžují obrovské investice do čistírny odpadních vod, cyklostezek i další velkorysé projekty.

„Nejde o to, že by Krnov přecenil své finanční možnosti, ale je třeba nějak překlenout období, než na účet města dorazí již schválené dotace z fondů Evropské unie nebo ze Státního fondu životního prostředí. Princip přidělování dotací obvykle spočívá v tom, že Krnov nejdřív musí faktury dodavatelům proplatit ze svého, a teprve pak začnou po nějaké době po částech přicházet dotace,“ popsala příčiny problémů v rozpočtu Krnova starostka Alena Krušinová, podle které jsou desítky milionů už na cestě.

„Například v případě čističky očekáváme do konce roku asi 70 milionů. Dalších deset nebo patnáct milionů nám chybí jako dotace za vybudované sběrné dvory. Než peníze dorazí na náš účet, musíme tvrdě šetřit, abychom nějak vyšli. Město si pro tyto případy sice zřídilo revolvingový úvěr, ale poměrně vysoké úroky nám investici prodraží. Proto se snažíme situaci řešit například přesuny v rámci rozpočtu,“ dodala starostka Alena Krušinová.

Při úpravách rozpočtu města na rok 2011 rada navrhuje takové přesuny financí, aby se našlo 26 milionů na dofinancování rekonstrukce čistírny odpadních vod nebo dva miliony na pokračování ve výstavbě cyklostezek, a to ještě není všechno.

Krnovské zastupitelstvo musí najít na dokončení oprav chodníků a komunikací na ulicích Malá a Růžová dalších 1,5 milionu.
Zastupitelům bude rovněž předložena zpráva jak se dařilo naplňovat schválený rozpočet v prvním čtvrtletí k 31. březnu 2011. Samozřejmě budou zastupitelé schvalovat také běžné prodeje pozemků nebo žádosti o dotace, které si v druhém kole podaly krnovské sportovní oddíly pracující s dětmi a mládeží.

Na řadu přijdou také nové obecně závazné vyhlášky, které upření pravidla pro pořádání veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podniků, včetně tanečních zábav a diskoték. S tím souvisí také další vyhláška, která se zabývá ochranou před hlukem v době nočního klidu a přesněji definuje pravidla zajištění veřejného pořádku. Stanovuje dobu, kdy mohou ve městě probíhat veřejnosti přístupné sportovní podniky, zábavy a diskotéky.

V budovách, které jsou k tomuto účelu zkolaudovány, je to v době od 8 do 2 hodin ráno. Mimo tyto budovy lze pořádat akce od 8 do 22 hodin. Vyhláška také určuje oznamovací povinnost organizátorů a umožňuje udělení výjimek

Město se také rozhodlo změnit postup proti dlužníkům, jak to obcím umožňuje novela zákona o místních poplatcích. Jde o to, že nově už lze vyměřit dlužný poplatek hromadným seznamem. To znamená, že města už nemusí jednotlivým dlužníkům rozesílat doporučené dopisy, což je velmi drahé. Zařazením dlužníka do hromadného seznamu je považováno za dostatečné upozornění, takže po té bude dluh stejně vymahatelný, jakoby převzali doporučený dopis do vlastních rukou.

Autor: František Kuba

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení