VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Číst knihy se dá i jinak

Krnov - V Městské knihovně v Krnově byli poprvé pasováni noví čtenáři z Mateřské a základní školy Slezské diakonie v Krnově. Knihovna má nyní osm nových čtenářů.

22.4.2013
SDÍLEJ:

Přípitek na zdraví nových čtenářů a přání hodně přečtených knih zakončily první pasování nových čtenářů z Mateřské a základní školy Slezské diakonie v Krnově.Foto: DENÍK / Anna Dohnalová

Mezi oficiální čtenáře krnovské knihovny se tak nově zařadili čtenáři a čtenářky, kteří navštěvují Mateřskou a Základní školu při Slezské diakonii v Krnově.

Ve čtvrtek přišlo osm dětí, které zde doprovodily jejich učitelky a asistentky. Knihy a časopisy mohou číst i děti, které mají zdravotní a mentální omezení. Jenom čtou trochu jinak, než jsme zvyklí. „I když děti nečtou jako ostatní děti, dokáží přečíst krátký text, naučit se básničku. Při čtení využívají metodu globálního čtení, básničky se učí vizuálně motorickým přístupem. Básničky jsou rozpracovány formou piktogramů nebo obrázků z Výměnného obrázkového a komunikačního systému. Vše je doplňováno znakem do řeči, makatonem i mluveným slovem," řekla Lenka Juríčková ze Slezské diakonie.

Pasování bodlákem

Ředitel knihovny Petr Cestr se ujal pasování velmi rád. Na červený koberec postupně předstupovaly, nebo byly přivezeny statečné děti, a čekaly co se bude dít. Šéf krnovských pracovníků a všech místních knižních skřítků a šotků Petr Cestr opatrně poklepal každého čtenáře okrasným bodlákem po rameni. Poté předal čtenáři slavnostně medaili, záložku do knih a diplom na památku.

„Bylo to tak trochu jiné pasování. Každé dítě na mě zareagovalo jinak. Neznají mě a některé se trošku lekly. Ale všichni byli stateční a nyní jsou už našimi právoplatnými čtenáři," řekl Cestr. Po obřadu došlo ke slavnostnímu přípitku na zdraví a pozvednutí číše se sladkým mokem. Hodně přečtených knížek popřála dětem také vedoucí dětského oddělení Božena Čepová.

Nejlepší jsou knihy s autíčky

Děti ze školy MŠ a ZŠ Slezské diakonie navštěvují městskou knihovnu v Krnově už dlouho. Pravidelně si chodí půjčovat knihy i časopisy. Jejich největšími favority jsou knihy o sportu a o zvířátkách a pro paní učitelky jsou to zase knihy inspirativní.

„Naše škola se snaží o formu totální komunikace, což znamená neorientovat se pouze na jeden druh komunikace, ale podporovat čtení a komunikaci žáků více formami. Proto jsme se rozhodli, že 18. dubna necháme naše žáky pasovat na čtenáře," řekla učitelka Dančiová.

Mezi osmi čtenáři je i Josífek

Na tento den si žáci připravili básničku „Kniha", kterou někteří zaznakovali a jiní četli pomocí piktogramů. Děti Alenka, Míša, Josífek, Míša, Saša, Rosťa, Markétka a Hanička se na tuto akci těšily a zaměstnancům knihovny ukázaly své sborníky básniček i své oblíbené knihy, které si přinesly z domu.

Obřad pasování na oficiální čtenáře knihovny si nenechala ujít také maminka malého chlapce. „Josífka nejvíce zajímají knížky o autech, mašinkách, traktorech nebo zvířátkách. Nejraději si prohlíží obrázky a listuje v knížkách a časopisech. Do knihovny ho berou pravidelně také dcery, a tak zde určitě není poprvé," řekla Josífkova maminka.

Dobrovolnice Viktorie z Ukrajiny

S péčí o děti v knihovně a ve Slezské diakonii pomáhala ve čtvrtek také jedna dobrovolnice. Během povídání se ukázalo, že nepochází z České republiky a vlastní domov nechala stovky kilometrů daleko. Mladá slečna přicestovala pomáhat postiženým dětem v Krnově až z Ukrajiny.

„Přijela jsem v rámci misijního programu na jeden rok. Ve Slezské diakonii pracuji šest hodin denně. V Krnově jsem od loňského srpna a za pár měsíců se vrátím zpátky domů," řekla dobrovolnice Viktorie Benzo z Ukrajiny.

Anna Dohnalová

Autor: Redakce

22.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov – Rožnov 5:3
5

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení