Pro mnohé byla a tato exkurze podnětem k zamyšlení, zda existují důvody zakázat vystupování cirkusových zvířat, po kterém volají například na celostátní úrovní aktivisté ze Svobody zvířat, nebo v našem kraji Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat.

MINISTERSTVO CHCE LICENCE KROTITELŮ ŠELEM, ALE O ZÁKAZU NEUVAŽUJE

Zákaz drezury primátů, nosorožců, hrochů nebo žiraf u nás platí už od roku 2004. Ministerstvo zemědělství navrhuje zpřísnění podmínek, aby krotitelé kočkovitých šelem a medvědů museli získat licenci od Státní veterinární správy (SVS), ale o plošném zákazu drezury zvířat rozhodně neuvažuje.

Cirkus Šimek v Krnově i v Bruntálu pozval publikum také do svého zvěřince. Každý se mohl přesvědčit, jak je o cirkusová zvířata postaráno mimo manéž, jaké mají klece, ustájení a výběhy.Zdroj: Deník / František Kuba

„Ministerstvo zemědělství nepředpokládá plošný zákaz drezury všech zvířat v cirkusech. Preferovaná varianta předpokládá provádění licenčních řízení pro cirkusy a další osoby, které provádějí veřejná vystoupení s vybranými druhy šelem. Licenci by vydávala veterinární správa,“ potvrdil současný trend ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dostihový den ve Světlé Hoře je nejen sportovní, ale i společenská událost. Obec zaplnily tisíce návštěvníků, které neodradila ani předpověď deštivého počasí.
OBRAZEM: Dostihový den ve Světlé Hoře poznamenal pád

PRŮZKUM: VĚTŠINA ČECHŮ CHCE ZVÍŘATA V CIRKUSECH, K ZÁKAZU NEVIDÍ DŮVOD

K zákazu cirkusů se zvířaty už přistoupilo například město Znojmo a Brno právě vyhodnocuje anketu na toto téma.

Agentura STEM/MARK provedla průzkum na téma cirkusy a zvířata v březnu 2019. Výzkum veřejného mínění potvrdil, že šedesát procent Čechů vnímá zvířata jako podstatou cirkusů, a cirkusy se zvířaty jako součást naší kultury. Výrazná většina respondentů odpověděla, že by zvířata neměla být z cirkusového programu vyloučena zákazem. Tato většina je dotázaných přesvědčena, že zvířata v cirkusech nejsou týrána a krotitelé je mají rádi.

Ilustrační foto
Muži, čím u českých žen nezabodujete? Vadí jim hloupost i alkohol

Dvě třetiny dotázaných odpověděly, že mnohé druhy cirkusových zvířat by ve svém přirozeném prostředí dlouhodobě nepřežily, takže už není možné je vrátit do volné přírody.

Cirkus Šimek v Krnově i v Bruntálu pozval publikum také do svého zvěřince. Každý se mohl přesvědčit, jak je o cirkusová zvířata postaráno mimo manéž, jaké mají klece, ustájení a výběhy.Zdroj: Deník / František Kuba

Současně průzkum dal ministerstvu zemědělství za pravdu, že sice lidé požadují přísnější kontroly zacházení s divokými zvířaty, které zabrání možnému týrání nebo chovatelským omylům, ale plošný zákaz je pole nich přehnaný a neadekvátní požadavek.

PO ZÁKAZU CIRKUSOVÝCH ZVÍŘAT VOLÁ HLAVNĚ MLÁDEŽ A ŽENY

Mezi kritiky cirkusů se zvířaty patří hlavně lidé mladší 30 let a ženy. Jsou přesvědčeni, že v porovnání s podmínkami v ZOO mají cirkusy nižší standardy chovu zvířat.

Organizaci Svoboda zvířat se ale nelíbí ani “výchovný efekt" na děti, které návštěva cirkusu učí nesprávné vzorce chování k divoce žijícím zvířatům. Svoboda zvířat zveřejnila odstrašující kampaň Okoukáno v cirkusu, ve které holčička nutí plyšová zvířátka k poslušnosti izolepou.

Dálniční známka pro rok 2019.
Policie řeší krádež dálniční známky, politici taky