Jak v praxi funguje krnovská vyhláška, která chovatelům uložila povinnost trvalého označování psů a jejich evidenci? Můžeme si to ukázat na konkrétním případu, který se stal 21. ledna.

Na strážníky Městské policie Krnov se obrátil muž, který viděl u svého domu v ulici Stará Ježnická už delší dobu pobíhat irského setra bez pána. Strážníci psa odchytili a převezli do kotce v areálu služebny. Stačilo pár minut, aby zjistili, že pes je správně podle vyhlášky opatřen čipem.

Pak už nebylo těžké podle čísla v registru najít majitelku setra. Bydlela až v Bruntálské ulici, takže za to, že se pes tak rychle mohl vrátit domů, vděčíme nejen pozornému občanovi, který na něj upozornil, ale také vyhlášce o povinném čipu pod kůží.

Podobných příběhů s dobrým koncem, kdy se majitel v krátké době setká se svým čipovaným zaběhlým psem, je v Krnově v posledních letech spousta.

„Podle vyhlášky je chovatel v Krnově povinen nechat trvale označit elektronickým čipem psa staršího čtyř měsíců. Aby město chovatelům usnadnilo splnění jejich povinnosti, nabízí jim čip zdarma a navíc 150 korun.

O tuto částku je snížen poplatek ze psů v kalendářním roce, v němž byl pes přihlášen do evidence označených psů a jejich chovatelů," uvedl Tomáš Salvet z krnovského odboru životního prostředí Městského úřadu Krnov s tím, že databáze čipovaných psů a jejich majitelů je vedena Městským úřadem Krnov. Ke konci loňského roku bylo v evidenci celkem 2131 psů.

Zda si chovatelé plní své povinnosti podle vyhlášky, kontrolují strážníci městské policie a pověření pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu Krnov. Zjištěné nedostatky podle okolností řeší domluvou, blokovou pokutou a v krajním případě mohou chovatele předat správnímu orgánu.