Flemmichovou vilou v Krnově zněla kromě češtiny také angličtina a čínština, když sem přivezl své práce fotograf George Doupas.

KDO TO JE?

Spolužáci, kteří s ním v Krnově absolvovali Základní devítiletou školu na Smetanově okruhu, ho znají jako Jirku Doupase. Čtenáři světových listů, jako The Guardian nebo Daily Mail, znají fotografa George Doupase jako cestovatele a umělce, který umí propojit dokument s abstrakcí.

Například manufaktura na ruční výrobu nudlí v odlehlé vesnici je na Doupasových fotografiích plná geometrických obrazců, trojúhelníků, čtverců a rovnoběžek.

George Doupas se narodil v roce 1964 v Krnově v řecké rodině. Bylo mu patnáct let, když rodina využila možnost repatriace do Řecka. Našel zálibu v cestování a proslavil se jako fotograf. Zamiloval si Čínu, kde dnes žije spolu se svou ženou Li Yixue.

Jeho fotografie jsou tak populární, že se čínští filmaři rozhodli natočit dokument o tom, jak se vypravil z Pekingu do rodného Krnova navštívit krajinu svého dětství.

close George Doupas je významný fotograf a krnovský rodák, který se usadil v Číně. Čínský filmový štáb točí dokument o jeho návštěvě Krnova, kde právě zahájil výstavu ve Flemmichově vile. info Zdroj: Deník / František Kuba zoom_in George Doupas je významný fotograf a krnovský rodák, který se usadil v Číně. Čínský filmový štáb točí dokument o jeho návštěvě Krnova, kde právě zahájil výstavu ve Flemmichově vile.Autor: Deník / František Kuba

„Do Krnova se občas vracím, protože tu žijí lidé, které mám rád. Místo, kde člověk prožil dětství, se nezapomíná. Byl jsem tu naposledy v roce 2013. Kromě Krnova jsem býval doma také v Holčovicích, kam se také chystám. Sotva jsem dorazil z letiště do Krnova, jako první mě tu vítal Láďa Buchta, spolužák ze základní školy a kamarád na celý život,“ řekl George Doupas perfektní češtinou bez přízvuku během instalace výstavy fotografií ve Flemmichově vile.

„Jirka Doupas odešel z Krnova a stal se řeckým občanem, když jsme na základce byli v deváté třídě. Podobně odešli i další řečtí spolužáci, ale všechny se mi už podařilo najít pomocí facebooku nebo instagramu,“ zavzpomínal na řecké spolužáky Ladislav Buchta.

MEZI ČÍNSKÝMI FILMAŘI

George Doupas přivezl své fotografie do Krnova v podobě jednoho dlouhého svinutého pásu. Byl nadšený, když mu pracovník Městského informačního a kulturního střediska MIKS Krnov přinesl dostatečně velkou a kvalitní řezačku papíru. Čínské filmaře zaujala bezprostřednost jeho reakce a rozhodli se, že nadšení z řezačky nesmí v dokumentu chybět. Připravili kamery a mikrofony a požádali zaměstnance MIKS, aby řezačku odnesl a přišel s ní do místnosti ještě jednou.

„Vidíte, kam až to dotáhl Láďa Klívar. Tento kluk z Dubnice se právě stal hvězdou čínského filmu. To byste neřekli, jaká mezinárodní herecká kariéra vás může potkat v Krnově,“ dobírali si kolegové Ladislava Klívara, který přinášel a odnášel Doupasovi řezačku podle pokynů čínských filmařů.