Bruntálský zastupitel Daniel Makay si myslí, že právě on je schopen dosáhnout dohody a že by se Řád vzdal restitučních nároků k pozemkům v Bruntále.

Na zasedání městského zastupitelstva požádal své kolegy bruntálské zastupitele o udělení zmocnění na čtyři roky pro jednání se zástupci nástupnických organizací Řádu německých rytířů. „Jde o pozemky, které blokují průmyslové zóny města," řekl zastupitelům Daniel Makay (Úsvit přímé demokracie).

Bylo otázkou, zda jsou vůbec zastupitelé oprávněni žadateli udělit zmocnění jednat za město. „A ošetřit všechno smluvně, nechat smlouvu projít radou města," uvažoval Martin Henč (ANO). „Je zastupitelstvo takto vůbec oprávněno rozhodnout? Chybí smlouva s přesnými podmínkami," dal se do debaty zastupitel Karel Svoboda (KSČM).

Hovořilo se taktéž o tom, jaká by byla odpovídající odměna Danielu Makayovi v případě úspěšného vyjednávání sřádem.

Padl návrh na sto tisíc korun a uhrazené náklady na dopravu. „Tuto částku požaduji z odměn pro starostu a prvního místostarostu, a ne z rozpočtu města, protože supluji jejich práci. Měli rovněž čtyři roky na to, aby s řádem tyto restituční nároky vyřešili," uvedl Daniel Makay.

„Nikdy jsem žádnou odměnu nedostal," opáčil místostarosta Vladimír Jedlička (ČSSD). Nakonec zastupitelé k problematice nepřijali žádné usnesení a projednávat ji budou opakovaně až na dalším zasedání na podzim.