VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrpa provozuje modrožluté toalety

Provozovatelem veřejných toalet v Krnově je obecně prospěšná společnost Chrpa. Zaměstnává lidi, kteří těžce nacházejí uplatnění na trhu práce.

18.11.2017
SDÍLEJ:

Symbolem Krnova je modrá a žlutá, kterou známe z praporu i městského znaku. Modrou a žlutou barvu má i přízemní objekt ve Vodní ulici, který je označený nápisem „Veřejné WC“. Slouží svému účelu už od srpna 2011.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Symbolem Krnova je modrá a žlutá, kterou známe z praporu i městského znaku. Modrou a žlutou barvu má i přízemní objekt ve Vodní ulici, který je označený nápisem „Veřejné WC“. Slouží svému účelu už od srpna 2011. 

O hygienu, čistotu a bezproblémový provoz WC se starají toaletářky, které zaměstnává sociální firma Slezské diakonie Chrpa. Ta se snaží dát uplatnění lidem se zdravotním postižením a minimálním vzděláním, kteří jen velmi těžce hledají práci.

Na krnovských toaletách každoročně najde úlevu přes čtyři tisíce osob. Za první pololetí roku 2017 jejich služby vyhledalo na 1854 občanů, místních i turistů. Přesto někteří Krnované o této službě, financované z městského rozpočtu, neví. „Směrovky jsou umístěny na viditelných místech a nelze je přehlédnout. Využití toalet není zanedbatelné,“ uvedla vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Veřejné WC je nepostradatelné při hodně navštěvovaných a dlouhých akcích na náměstí, jako jsou například vánoční trhy nebo Krnovské hudební slavnosti. V rozpočtu města Krnova je na rok 2017 na provoz veřejných toalet alokována částka 450 tisíc korun. Je to hodně nebo málo? Ekonomika toalet byla velkým tématem před sedmi lety, když zastupitelé diskutovali o jejich zřízení.

KOMUNISTÉ BOJOVALI PROTI ZÁCHODKŮM

Zastupitelé za KSČM se postavili na odpor proti záměru vybudovat v Krnově veřejné záchodky a svorně tvrdili, že jejich provoz bude příliš drahý. Obávali se, že kvůli nízké návštěvnosti si WC nevydělá ani na úklidové prostředky.

Zatímco komunisté svorně hlasovali proti tomuto zařízení, zastupitelé z ČSSD a ODS městské WC uvítali. Zastánci WC nabádali komunisty, ať se namísto šetření na nepravém místě raději zkusí vcítit do situace člověka, který si v centru Krnova naléhavě potřebuje ulevit.

Navíc apelovali na sociální cítění komunistů, protože Slezská diakonie jako provozovatel městského WC pomáhá osobám se sníženou pracovní schopností.

SLEVU PRO PÁNY!

Zajímavá diskuse se kolem WC rozvinula nejen v zastupitelstvu, ale také na zasedání rady. Vznikl zajímavý genderový problém, když se jednalo o tom, proč pánové mají platit stejně jako dámy. Muži v radě byli proti a prosazovali na pánských pisoárech slevu.

RESTAURACE CHTĚLY WC JEN PRO SVÉ HOSTY

Výstavbou veřejných toalet za 1,7 milionu korun v roce 2011 reagovalo Město Krnov na dlouhodobé stížnosti provozovatelů cukráren a restaurací v centru Krnova. Provozovatelé s nelibostí nesli, že jejich toalety často využívají lidé, kteří nejsou jejich zákazníky.

Také se objevil názor odborníků na turistický ruch, že veřejné toalety, a hlavně jejich dostupnost a kvalita, jsou vizitkou každého města.

Záchodky v městských barvách vybudovala firma Aleš Fousek. A jak dopadla ekonomika v ostrém provozu? Na krnovské WC zavítalo v prvním roce celkem 3545 občanů. Při pětikoruně za jedno použití se zde vybralo 17 725 korun. V roce 2015 záchody vyhledalo 4352 uživatelů, v roce 2014 to bylo 4233 osob, a podobná návštěvnost zde byla i v dalších letech.

Žádné velké tržby z WC do rozpočtu sice neplynou, ale musíme vzít v úvahu i to, že město ušetřilo za pronájem a dopravu mobilních toitoiek na kulturní a sportovní akce v centru.

Při celkovém hodnocení toalet musíme brát v úvahu i to, jakou jinou alternativu mají čtyři tisíce občanů ročně, kteří se stali zákazníky městského WC. Navíc zde je bezbariérové zařízení pro vozíčkáře, přebalovací místnost pro maminky s dětmi, které potřebují vyměnit pleny, a řada dalších vymožeností.

Host se zamknul na záchodě, aby nemusel opustit restauraciSvětový den toalet připomíná, že máme být hrdí na úroveň našich záchodů. Neslouží nám jen k vyměšování, ale také jako azyl a jistota soukromí. V Rýmařově 13. listopadu policisté dokonce řešili případ hosta, který se uzamkl na toaletách v restauraci na náměstí Míru, aby nemusel jít domů.

Muž pod vlivem alkoholu přilnul k WC tak intenzivním citem, že záchody odmítal opustit. Vylezl až po příjezdu policejní hlídky, která zjistila, že jde o muže z Opavy ve věku 46 let. Dechová zkouška u něj vykázala hodnoty přesahující 3,5 promile alkoholu, takže vystřízlivěl až na záchytce.

Veřejné záchody jsou už dostupnější než dříve

Přímo v Bruntále se nacházejí hned dvě veřejné toalety, v centru města a na dopravním terminálu v Nádražní ulici. V Rýmařově jsou na tamním autobusovém nádraží.

„U nás jsou jak pánské a dámské toalety, tak například přebalovací pult nebo samostatné WC pro handicapované, kteří mají i speciální bezbariérový přístup díky výtahu,“ uvedla Soňa Vašková, správkyně veřejných toalet na Slovenské ulici, blízko bruntálského Náměstí Míru.

Vstup na tyto toalety stojí 5 korun a je možné je využít ve všední dny od 8 ráno do 17.30 večer. O víkendu pak pouze do 13 hodin. „Musím říct, že nám lidi často říkají, že zde máme čisto a je jim tady příjemně, což u veřejných toalet nebývá vždy obvyklé,“ dodala Vašková.

Bruntálští obyvatelé mají ale ještě jinou možnost. Dominantním prvkem nového dopravního terminálu je moderní výpravní budova s čekárnou a zastřešením autobusových nástupišť. Zkvalitnění služeb pro cestující představuje mimo jiné i veřejné WC. Cena za použití toalet je opět pět korun, otevírací doba je ale delší. Každý den od 6 do 22 hodin.

S nedávnou rekonstrukcí autobusového nádraží se otevřely nové veřejné toalety také v Rýmařově. Ty mohou lidé využívat od 5 ráno do 20 hodin večer a poplatek za jejich použití je stejně jako v Bruntále pětikoruna.

Lukáš Nedomlel

Autor: František Kuba

18.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 25 000 Kč

Prodavači v prodejnách Zástupce vedoucího prodejny. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Praxe v oboru nebo maturita, stravenky, 5 týdnů ŘD , Výběrové řízení proběhne na ÚP Bruntál dne 26.3.2018 v 9:30 , hlásit se na e - mail : seveckova@penny.cz nebo na tel. č. 724 105 525, Z : 28.2.2018. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna rýmařov, Opavská, č.p. 1300, 795 01 Rýmařov. Informace: Monika Ševečková, +420 724 105 525.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Karlova Studánka, Náplň práce:, - mytí nádobí,, - doplňování nádobí a příborů,, - čištění zeleniny,, - úklid kuchyně., Požadavky:, - základní vzdělání,, - spolehlivost, samostatnost, nápaditost, - zdravotní průkaz. , , Nabízíme:, - práci na plný úvazek v příjemném pracovním prostředí Horských lázní,, - profesionální zázemí a stabilní zaměstnání,, - pracovní oděv,, - směnný provoz (krátký/dlouhý týden),, - široké spektrum zaměstnaneckých benefitů, např.: týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na rekreaci, kulturu a tělovýchovu, zaměstnanecké slevy na lázeňské procedury, firemní společensko-kulturní akce, stabilizační a jubilejní odměny., Hlásit se na e - mail : kotlarova@horskelazne.cz nebo na tel. č. 554 798 260 / Po - Pá vždy od 7.00 do 14.30 hodin /., Z : 3.8.2018. Pracoviště: Horské lázně karlova studánka, státní podnik, 793 24 Karlova Studánka. Informace: Kristýna Kotlárová, +420 554 798 260.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 690 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník/pracovnice v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Uhlířská 1353/2, Hledáme:, Komunikativního, spolehlivého pracovníka/pracovnici v sociálních službách pro příspěvkovou organizaci Sagapo - Domov pro osoby se zdravotním postižením v Bruntále., Charakteristika vykonávané práce:, - Vedení dokumentace služby ve vztahu k uživatelům služby, - Přímá práce s uživateli v prostředí komunitního bydlení osob s mentálním a kombinovaným postižením, - Podpora uživatelů v oblastech rozvoje a udržení schopností v oblastech sebeobsluhy, stravování, osobní hygieny, - Podpora uživatelů v osobních zájmech, právech, způsobu trávení volného času, volnočasových aktivitách, Požadujeme:, - Empatii, časovou flexibilitu, - Aktivní přístup a spolupráci, - Výborné komunikační dovednosti , - Samostatnost a zodpovědnost, - Spolehlivost, - Odolnost vůči stresu, - Ochota dále se vzdělávat, - Řidičský průkaz skupiny B výhodou, - Vzdělání středoškolské s maturitou v oboru vzdělání - pečovatelské služby, sociální činnost, předškolní a mimoškolní pedagogika, - U osob se středoškolským vzděláním s maturitou, avšak bez výše uvedeného oboru kvalifikace - Absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách do 18 měsíců od nástupu do zaměstnání , Nabízíme:, - Stabilní zázemí organizace Sagapo, - Profesionální vybavení a zázemí pro výkon práce , - Délka pracovní doby 40 hod. týdně, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba v nepřetržitém provozu v jednosměnném pracovním režimu denní směny, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, - Platové zařazení v 7. platové třídě (16 690 - 25 100Kč) + osobní příplatek (0 -4 000Kč) po uplynutí 3 měsíční zkušební doby, - 1 týden dovolené navíc, - indispoziční volno 3 dny ročně, - Příspěvek na obědy, - Příspěvek na penzijní připojištění, - Příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, - Vzdělávání v oboru, , Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: - motivační dopis se souhlasem ke zpracování osobních dat podle zákona č. 101/2000 Sb. v platném znění, , - včetně údajů - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontaktní adresu pokud není shodná, telefonické a e-mailové spojení, datum a podpis, - strukturovaný životopis, včetně údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, - doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání a odborných kurzech v prostých kopiích , - Při zaslání na e-mail musí být zasílané dokumenty ve formátu Word, pdf, jpg. , , Vše doručit nejpozději do 05.09.2018 na adresu: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská 1353/2, Bruntál nebo na e-mail: varja.mrazkova@sagapo.cz, - Kontaktní osoba: Varja Mrázková - personalista, tel. 554211061 , , Informace o výběru uchazeče:, - 1. kolo - hodnocení písemných nabídek hodnotící komisí, - 2. kolo - osobní pohovory s vybranými uchazeči, - O postupu do 2. kola výběrového řízení budou informováni pouze vybraní uchazeči z 1.kola, a to telefonickou nebo elektronickou formou. Pokud nebude v přihlášce vyžádáno vrácení osobních materiálů, budou ihne. Pracoviště: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská, č.p. 1353, 792 01 Bruntál 1. Informace: Varja Mrázková, +420 554 211 061.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 16 500 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy, strážný. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Hlubčická 50a, Hledáme pracovníky ostrahy pro areál v Krnově. Jedná se denní nebo noční dvanáctihodinové směny. Certifikát strážného výhodou - nikoliv podmínkou. Mzda od 90,- Kč/hod. Pochůzková činnost, evidence vozidel apod. Přednostně určeno pro osoby se zdravotním znevýhodněním (invalidním důchodem). V případě zájmu nejprve kontaktujte technika zakázky: David Urbančík, tel. 774 110 964, david.urbancik@bleskservis.cz. Nechodit na uvedenou adresu, vždy předem telefonicky sjednat schůzku!, Z : 6.8.2018. Pracoviště: Blesk servis s.r.o. - pracoviště krnov, Hlubčická, č.p. 2259, 794 01 Krnov 1. Informace: David Urbančík, +420 774 110 964.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kohout byl pro několik generací Krnovanů výzvou, aby zkusili překonat závrať, vylézt co nejvýš a případně seskočit do písku. Pro období dětství a dospívání nabízel Kohout různé testy odvahy.

Poznámka Fidela Kuby - Iniciační rituál

Hanácké dožínky. Ilustrační foto

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Hradec nad Moravicí ožil hudbou, festival je v plném proudu

Do své druhé poloviny dnes vstupuje festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí. Včera se brány pro návštěvníky otevřely v 15.30 hodin a jako první se na pódiu představilo trio z Karvinska, kapela Ajdontker, jakožto výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Požehnáním dožínkového věnce začínají 18. 8. dožínkové slavnosti ve Slezských Rudolticích.

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT