Prohlédnout si králíky, slepice, okrasné a užitkové holuby, husy i exotické ptactvo přišli ve Vrbně pod Pradědem také vrbenská školačka Michaela Franková a její bratranec Vítek Piperek z Bohumína. „My máme zvířata hodně rádi, sami je chováme. Doma máme chameleony a králíka, Michaela chová dva psy,“ řekl k důvodu návštěvy výstavy Vítek Piperek. Chameleon potřebuje hlavně lampu, aby měl teplo, vodu, akvárium a kámen, na němž se vyhřívá. „Jako potravu používáme cvrčky luční nebo červy,“ uvedla Michaela Franková. Na výstavě dívku nejvíce zaujali králíci s ušima dolů.

Na výstavu to táhlo i pětiletého Luďka Vojtase, pokračovatele chovatelského rodu Beránků. „S holuby i králíčky jsem kamarád, rád si s nimi hraji u babičky a dědečka na zahrádce,“ svěřil se Luděk Vojtas, který procházel klece spolu s kamarádem Adamem Smolkou. I doma má pětiletý Luděk Vojtas zvířátka, kterým nosí seno a zrní. Že by ho zvířata kousla, toho se nebojí. „I kamarády si někdy přivedu,“ sdělil. Jeho sestra Míša Dobrotková je rovněž chovatelka, která aktivně vystavuje. Oba jsou vnoučata předsedy vrbenských chovatelů Zdeňka Beránka. Jednatelem svazu je jeho jmenovec Antonín Beránek. Oba rodinné klany jsou jediné, které pravidelně pořádají výstavy a sami i vystavují.

„Pokud nenajdeme pokračovatele a naše rodiny skončí, nebudou ve Vrbně pod Pradědem další vystavovatelé. Organizace jako taková snad ale nezanikne,“ přemýšlel Zdeněk Beránek. O práci se zvířaty a jejich každodenní krmení a piplání nemají mladí zájem. Přitom chovatelé mají ve stanovách povinnost členů připravovat zvířata k výstavám. To ale vždy není možné, jako třeba v případu rodiny Jelínkovy, jejíž zástupci pracují stabilně mimo okres.

„Mladí nejsou. Nás je kolem pětadvaceti a vystavujeme jen my a Beránkovi,“ postesknul si předseda Beránek. Alespoň se vedení svazu podařilo od státu pronajmout pro výstavy areál za vrbenskými sklárnami. Pět let tak mají zajištěnu holou existenci. Potom se uvidí. Výstavu připravovali chovatelé už od úterý. Trávili v areálu celé dny, chystali klece. Během výstavy jim nezbedné děti otevřely klece a vypustily husy a holuby. Zvířecí drobotinu se podařilo odchytit a znovu vsadit do klecí. Holuba však až po hodinovém úsilí.

Smyslem chovatelských výstav je přehlídka vlastních odchovů drobného zvířectva. Zvířata chovají rodiny Beránků nejen na ukázku, ale i na maso. Chovají je u areálu na svých parcelách. O kvalitě zvířat na výstavách a o jejich hodnocení vždy rozhodují posuzovatelé. „Těm nejlepším zvířatům nebo nejlepší kolekci zvířat udělují čestné ceny a poháry,“ uvedl jednatel vrbenských chovatelů Antonín Beránek, který se svému koníčku věnuje od roku 1972.

Vrbenští chovatelé se před týdnem účastnili výstavy králíků, holubů a drůbeže v Bělé pod Pradědem. Dovezli si odtamtud čtyři čestné ceny. Čestnou cenu přivezl Zdeněk Beránek i z Rapotína. Tento týden se chystají vrbenští chovatelé na výstavu do Krnova, Chomýže. Za tři týdny je čeká okresní a meziokresní výstava bruntálských, jesenických a šumperských chovatelů v Břidličné. Pojedou i přesto, že jim nikdo kromě několika sponzorů nedá na reprezentaci jejich města ani korunu.