Je zajímavé, že vrbenské základní organizaci Českého svazu chovatelů vévodí dvě rodiny s charakteristickým jménem Beránkovi. Jeden Beránek je předsedou, druhý jednatelem svazu. Je zajímavé, že nejsou rodiny nikterak spřízněny.

„Začínal jsem jako chovatel králíků a holubů. Poté jsem se oženil a zařadil se mezi členy vrbenské základní chovatelské organizace. Je to už přes čtyřicet let," řekl nestor vrbenských chovatelů Antonín Beránek. Ke králíkům a holubům postupně přibyla drůbež, později i exotické ptactvo.

O veškerou droboť pečoval Antonín Beránek v kolonii za bývalými vrbenskými sklárnami, kde rovněž každoročně pořádá oblíbené chovatelské výstavy. „Dnes už se věnuji výhradně exotům, kvůli zdravotním potížím jsem musel králíky a všechno ostatní zrušit," konstatoval chovatel Beránek.

V současné době už pečuje pouze o andulky, ale i o hrdličky. Proto si drží zahrádku za sklárnami i nadále. „Nějakého koníčka přece musím mít. Kdybych ale nechoval exotické ptactvo, asi bych si ani zahrádku nedržel. Jen tak sedět, to není nic pro mě," konstatoval Beránek. Jednatel vrbenských chovatelů nerezignoval ani na pravidelnou výstavní činnost. Čestná uznání a ocenění sbírá v rámci bruntálského regionu i celého Česka společně s ostatními vrbenskými chovateli.

„Sice už je to v menším měřítku, než to bývalo, ale je. Dřív se jezdilo na velké výstavy v Brně dost hojně. Přivezli jsme hodně pohárů a čestných cen," zavzpomínal Beránek. Chovatelská základna ale stárne, mladí už o tohoto koníčka nemají zájem. „V dnešní době je to nehorázně drahé. Drahá jsou zvířata, krmení, mladí už do toho nejdou. Rodiče nemají děti jak podpořit, bojím se, že za pár let tradice ve Vrbně pod Pradědem skončí," bál se jednatel.

.

Antonín Beránek při losování tomboly při letošní srpnové chovatelské výstavě ve Vrbně pod Pradědem v areálu za bývalými sklárnami. foto: Deník/Karel Janeček

Velký vliv na odliv chovatelů z města má rovněž nedostatek pracovních příležitostí. I přesto drží vrbenští chovatelé každoroční výstavy na velmi vysoké úrovni. Letos ale byla dlouhá zima a kuřata se vylíhla později, takže se ještě nedala vystavovat. Totéž platí pro dubnové a květnové králíky. Zvířata se dají vystavovat nejdříve v září nebo v říjnu, případně na speciálních výstavách klubistů v Přerově, v Týništi nad Orlicí nebo na celostátní výstavě v Lysé nad Labem.

To už je ale otázka dalších nákladů na dopravu na výstavu, poplatky se platí i za výstavní klece. Přes to všechno přivedl Antonín Beránek k chovatelství svou dceru Moniku. V organizaci vede Monika králíkáře. „Zapomenout nesmíme na našeho předsedu Zdeňka Beránka. Mohu ujistit, že jde jen o shodu jmen, nejsme nikterak spřízněni," prozradil jednatel Beránek.

Dá se říct, že nyní vede za vrbenskou organizaci takzvanou papírovou válku. Ta obnáší kontakt s veškerými úřady. „Jestli je to těžké? Rozhodně lehčí, než to bývalo. Protože členů organizace ubývá, rok od roku je jich méně. Možná je to i proto, že náš ústřední výbor neúměrně zvyšuje členské příspěvky," uvažoval Beránek.

Přitom ze zaplacených členských příspěvků vrbenská organizace nemá vůbec nic, ani korunu. Co odvede, zůstává ústřednímu výboru v Praze.