Příroda je rozdělaná na predátory a živou potravu také v říši hmyzu. Díky tomu si chovatelé nemusí pořizovat bazén pro krokodýla nebo výběh pro lva, když chtějí na vlastní oči pozorovat hrátky predátorů s kořistí. Mezi mladými teraristy patří k oblíbeným lekcím ze života hmyzu krmení ploštice zákeřnice. Tyto poučné zážitky žákům nabízí terarista Tomáš Báča, který vede chovatelský kroužek Domu dětí a mládeže v Zábřehu.

Dětem, které s chovatelstvím a teraristikou teprve začínají, samozřejmě nejdřív ukazuje krmení roztomilých býložravců. Morčat, křečků, papoušků nebo želv. Kdo je zvídavý a má odolnou psychiku, dozví se v chovatelském kroužku jak se stravují masožraví hadi, pavouci a štíři. Když Tomáš Báča se svým kroužkem dorazil na přehlídku mladých chovatelů v Břidličné, největší atrakcí pro diváky se stalo terárium s kolonií ploštic zákeřnic.

Mladí chovatelé dokážou ocenit nejen roztomilé mazlíčky, ale také krvelačné zabijáky: ploštice zákeřnice.Mladí chovatelé dokážou ocenit nejen roztomilé mazlíčky, ale také krvelačné zabijáky: ploštice zákeřnice.Zdroj: Deník/František Kuba

„Podívejte se, co se stane, když k zákeřnicím pustíme cvrčka. Zákeřnice loví živou potravu zvláštním způsobem. Vpíchnou do ní sosáček. Nejdřív cvrčka ochromí jedem, a pak ho vysají zevnitř,“ komentoval Báča dění v teráriu, při kterém tuhne krev v žilách. Zákeřnice jsou už od pohledu krvelační hmyzí zabijáci. Bodec zákeřnice je opravdu dlouhý.

Střelhbité přední končetiny cvrčka sevřou tak, že nemá šanci na únik. Tykadla zákeřnice jsou vybavena na detekci tepla, takže své oběti spolehlivě vyhledává i v naprosté tmě. Silné a evolucí dobře vyzbrojené zákeřnice si troufnou i na mnohem větší kořist. Jejich zabijáckou povahu vystihuje anglické pojmenování „assasin bug“ neboli brouk-vrah.

Tomáš Báča kroužek založil hlavně pro děti, které se zajímají o přírodu, ale nemohou mít doma vlastní zvířátko. Pokud jim ho rodiče přece jen dovolí, doporučuje Báča začít s něčím opravdu nenáročným.

„Díky jednoduché péči je ideální zvíře pro děti pavouk. Hlavně sklípkani jsou oblíbení. Můžete ho mít v terárku pod lampičkou třeba na nočním stolku v paneláku. Jednou za týden tam hodíte cvrčka, orosíte, a hotovo. Když pavouka tři týdny nenakrmíte, taky se nice nestane. Ani fobie není problém. Zeptejte se Andejky, jak se bála pavouků. A dnes jich doma chová 16. Ondra se zpočátku bál hadů, a podívejte se, jak si s nimi dnes rozumí. Když ho kousne užovka, ještě se tomu směje. Má doma v terárku pět hadů a ještě veselou historku, jak mu utekla korálovka,“ představil Tomáš Báča zvířátka, která se hodí do dětského pokoje.