„Dohlížíme hlavně na nejmladší účastníky silničního provozu a na jejich správné přecházení," řekla včera u bruntálského wellness centra v Dukelské ulici bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Přechod střežili také dopravní policisté a Pavel Rakus, krajský koordinátor BESIP. BESIP je značkou pro bezpečnost silničního provozu a ústředním smyslem jeho existence je právě omezení střetů motoristů s chodci.

Problém chodců je aktuální

Ani komunikacím v bruntálském regionu se nevyhnula zranění a dokonce i tragická úmrtí při střetech pěších s automobilisty. „V letošním roce máme zaznamenáno šest dopravních nehod, při kterých byl účastníkem chodec. Čtyři z nich se udály přímo na přechodech pro chodce, při jedné takové nehodě v Krnově přišel o život starší muž," vypočítala střety z posledních týdnů policejní mluvčí Tušková.

A proč přijel do Bruntálu střežit zebru také krajský koordinátor BESIP? „Je důležité neustále rozšiřovat mezi obyvatele informace, jakým způsobem přecházet správně přes přechody pro chodce. Kvůli tomu jsme tu i my, abychom připomínali pěším, především těm nejmenším, ta základní pravidla pro správné přecházení silnic," ujistil Pavel Rakus. Největší chyby chodci dělají ještě před vstupem na vozovku: pořádně se nerozhlédnou nalevo, napravo.

„Musíme si uvědomit, že padesátiprocentní zodpovědnost je na straně chodce, druhá polovina na straně řidiče. Pokud se chová chodec bezohledně a skutečně tomu řidiči vstoupí pod kola, je kolize dá se říct nevyhnutelná," varoval koordinátor Rakus. To samé platí pro bezohledné řidiče, kteří nerespektují přecházející chodce.

Děti v Bruntále chodí bezpečně

Chodec nemá ani na přechodu pro chodce absolutní přednost, a to si většina školou povinných dětí v Bruntále uvědomuje. Absolutní přednost chodců v Česku prostě neexistuje a ani nikdy neexistovala. Anna Meluchová chodí do Základní školy Jesenická denně až z Krnovské ulice. „Chodím docela hustým provozem, ale nějak nebezpečné to není. Řidiči k nám bývají spíše ohleduplní, asi také mají děti," vyjádřila se Meluchová.

Jana Staňková, Jan Neuwirt a Kristýna Grebeníčková docházejí do stejné školy z ulice K. H. Máchy. „Přecházíme přechody pod kulturním střediskem a u wellness centra, provoz je ráno dost hustý. Aut jezdí hodně, ale zase jak kdy. Děti většinou přes přechod bez problémů pustí," potvrdil školák Neuwirt. Za správné překonání silnice dostaly děti od BESIP pexeso, rady v barevné brožurce i reflexními prvky opatřená zvířátka na školní brašny.