Dřív, než tento černý scénář nastane, hledá Charity Krnov preventivně dobrovolníky především z řad studentů střední zdravotnické školy nebo s ošetřovatelským či zdravotním vzděláním. A také i ty, kteří mají vztah k seniorům a nemocným a chtěli by být připraveni pomoci v případě, že současní pracovníci terénních služeb budou posláni do karantény.

Nemocnice v Novém Jičíně. Ilustrační foto.
V Novém Jičíně se koronavirem nakazila zdravotní sestra

„Již nyní zdravotní sestřičky a pečovatelky navštíví dohromady 60 domácností denně v Krnově a blízkém okolí. K tomuto množství neustále přibývají klienti, kteří byli propuštěni z nemocnice do domácího léčení. Jen tento týden se jedná šest nových lidí. Při počtu navštívených domácností jsme ohroženi možností onemocnět a toto riziko se s novými lidmi, které doposud v péči nemáme a neznáme je, zvyšuje,“ popsala situaci Monika Dudová, ředitelka Charity Krnov.

Charita Krnov, model Vánoce 2019. Zdroj: Charita KrnovZdroj: Deník / VLP Externista

Ujistila veřejnost, že navzdory riziku charita neodmítá služby starým ani novým klientům. „Naštěstí už pracujeme s odpovídajícími ochrannými pomůckami, které nám vystačí momentálně na deset dní. Za každý den, kdy můžeme uskutečnit návštěvu a službu v domácnostech našich uživatelů, jsme moc rádi. Pokud se stane, že terénní služby skončí v karanténě, máme zjištěno, že deset našich uživatelů z šedesáti nebude mít vůbec nikoho, ani rodinné příslušníky, kdo by poskytl pomoc,“ apelovala Dudová na dobrovolníky, aby se přihlásili jako záloha pro případ karantény dnešních pracovníků. Nenechejme péči o osamocené lidi bez záložního plánu!

Primátor Michal Pobucký vyzývá veřejnost k nošení roušek.
Primátor Frýdku-Místku: Celému kraji pomohlo, že jsme byli vždy o krok napřed

Zájemci se mohou hlásit na mailu: monika.dudova@krnov.charita.cz, nebo na telefonu 725 104 441.