Ornitologové vytipovali na Osoblažsku a Opavsku lokality, kde je bezpečnost ptáků prioritou. Na úpravu sloupů v těchto oblastech ČEZ uvolní v příštím roce 4 miliony korun.

„Jde o opatření, která jsou realizována nad rámec zákonných povinností. Na celém distribučním území Skupiny ČEZ vyžádá sto milionů korun, které budou vynaloženy v následujících pěti letech. Ochraně ptactva před úrazem na vedení vysokého napětí se energetici věnují již řadu let. Na střední a severní Moravě se touto problematikou začali zabývat již v devadesátých letech. Cílem je zabránit úrazům i úhynu ptactva způsobeného jejich dosednutím na elektrické vedení,“ uvedl Jaroslav Jurča tiskový mluvčí Skupiny ČEZ pro region střední a severní Moravy. close zoom_in

Ochrana je zpravidla umístěna na podpěrných bodech neboli sloupech vedení vysokého napětí. „Na severní Moravě a ve Slezsku byly nejčastěji montovány lavičky a hřebeny, ale v současné době používáme hlavně plastové ochrany, které se přetahují přes izolátory. Dalším způsobem ochrany ptactva na vedeních je používání ochranných konzol typu pařát, které zabraňují dosednutí ptactva na vedení. Všechna tato opatření mají zabránit propojení živé části zvířete s uzemněnou stožárovou konstrukcí. Tyto ochranné prvky jsou vhodné i při budování nových energetických linek,“ dodal Jurča.

Budování ochran ptactva na linkách vysokého napětí zde v minulosti zajišťovala Severomoravská energetika, a. s. Ve Skupině ČEZ její závazky převzala společnost ČEZ Distribuce, a. s. Z hlediska možných úrazů ptáků jsou hodnocena jako kritická především území vyhlášených ptačích rezervací v soustavě Natura 2000. Mnohdy jde i o širší okolí chráněných území, kde může být riziko poranění ptáků elektrickým proudem ještě významnější, než ve vlastní zvláště chráněné lokalitě. Jde hlavně o některá bezlesá území s rybníky, mezi které patří i Osoblažsko.

Údaje o tom, kolik ptáků ročně zahyne na vedení vysokého napětí jsou velmi nepřesné, protože usmrcení ptáci jsou pod sloupy pravidelně likvidováni predátory, nejčastěji liškami či kunami. Dosud byl v ČR doložen úhyn v důsledku nárazu do vodičů nebo usmrcení elektrickým obloukem u více než 50 druhů ptáků. Jedná se o druhy od velikosti poštolky či hrdličky až po největší druhy, jako jsou orli, čápi atd. Většina postižených druhů je zařazena do seznamu zvláště chráněných živočichů, z nichž podstatná část dokonce patří do kategorie silně či kriticky ohrožených.