Romantické okolí legendární Koločavy, kterou většina lidí zná z knihy Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník, díky němu nabízí turistům lepší orientaci v terénu.

Dvě stě čtyřicet kilometrů za rok

„Jedná se o projekt Ministerstva zahraničních věcí nadace Člověk v tísni, který už probíhá dva roky. Minulý rok se nám podařilo označit dvě stě čtyřicet kilometrů, letos kolem dvou set kilometrů. Týká se to především nádherných polonin Krásná, Slídovec a Bolžava,“ přibližuje Ivo Dokoupil. V tomto případě se skutečně jednalo o „práci na zelné louce“, kdy projekt začínal prakticky od nuly. Staré značení Českého klubu turistů z předválečných dob už bylo logicky zničené a nečitelné, v oblasti nefungovala jediná značka.

Ředitel krnovské církevní školy Svatopluk Chlápek, který tuto oblast nedávno navštívil, si na své přednášce v čajovně Ninive při promítání fotografií nového značení pochvaloval. Divil se jak přesně byla v místopisných názvech azbuka převedena do Češtiny včetně písmen s háčky. Při návštěvě Zakarpatské Ukrajiny vůbec netušil, že za těmito rozcestníky stojí člověk ze sousední Radimi.

O zážitcích Svatopluka Chlápka z Ukrajiny si přečtěte více zde.

Práce zlatých českých rukou se pozná

„Když se rozhlédnete, vidíte vše jak za starých časů, vývoj sem doléhá jen velmi pomalu. A pak spatříte naprosto ukázkové turistické značení, které vám svým designem něco nápadně připomíná. Podíváte se na ceduli z druhé strany a je vám jasné, že vidíte českou práci,“ vzpomněl si Chlápek při své středeční přednášce o Podkarpatské Ukrajině v čajovně Ninivé.

„Turistické značení oblasti je součástí projektu Člověk v tísni, což je podpora rozvoje turistického ruchu v oblasti, který by místním lidem mohl přinést zlepšení stávající situace. Nabízí se také možnost ubytování u místních lidí, již dnes si můžete nalézt GPS souřadnice těchto vesnic. Více se dozvíte na webových stránkách www.podkarpatskarus.net. Pracujeme zde podobně jako v rumunském Banátu,“ upřesnil Ivo Dokoupil.

Jiří Vlček