„Většinou přednáším ve velkých sálech. Není pro mne problém mít i několik přednášek během dne. Musím poděkovat zdejším organizátorům, že se jim povedlo mne do Krnova přivést. Mám tady několik kamarádů, které pravidelně navštěvuji, ale ještě jsem zde nikdy nevyprávěl o svém cestování," řekl Kolbaba.

Za poklady Aljašky a Kanady

Jedno setkání s cestovatelem zaměřené na fotografování proběhlo již dopoledne a druhé ve večerních hodinách. Za účasti asi dvou stovek posluchačů začalo večerní povídání o pokladech Aljašky a západní Kanady.

Jiří Kolbaba v setmělém sále doplňoval své vyprávění nádhernými fotografiemi ze svých cest. Vše bylo doplněno úžasnými historkami z cestování po různých koutech světa, kterých se občas zúčastní i herec Jaroslav Dušek. Během večera pokládal cestovatel otázky, za jejichž správnou odpověď mohli získat pozorní posluchači zajímavé ceny a knihy o cestování.

„Někdy v roce 1989 po sametové revoluci jsem se rozhodl, že už nikdy nechci být klasický zaměstnanec, ale že bych chtěl svůj život strávit smysluplně a cestovat. Kdysi jsem se rozhodl, že budu cestovat, ale že nechci mít cestovní kancelář. Je to zvláštní předsevzetí, já vím. Můj syn mi nechtěl věřit, že budu schopen se tímto uživit. No a vidíte, už takhle žiji skoro dvacet let. Velkým vzorem jsou mi hlavně cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund," dodal Jiří Kolbaba.

Plány na příští měsíce

Za pár dní odlétá Jiří Kolbaba na Island, kde stráví několik týdnů.

Následuje cesta autem do Gruzie, Arménie a na Kavkaz. Asi od září poletí na několik týdnů do Kanady a na začátku příštího roku se vrátí potřetí na Antarktidu. Tentokrát by měl cestu prožívat na malé plachetnici. V ZOO ve Dvoře Králové se můžete od 19. června setkat s výstavou SVĚT a od srpna bude mít velkou výstavu fotografií lidských tváří PEOPLE v Brně. Každý den jej můžete slyšet, jako již po mnoho let, na rádiu Impuls. (doh)