Projekt zaměřený na tradiční českou a polskou kuchyni sblížil žáky Střední školy zemědělství a služeb Město Albrechtice s kamarády z polské Střední rolnické školy v Prudniku.

„Sice jsem se připravovala pečlivě ale i přesto se před zkouškou docela bojím,“ prozradila jedna z českých studentek, která v pátek musela prezentovat získané dovednosti u praktických závěrečných zkoušek.

Komise ochutnala také tradiční svíčkovou

Zástupci polské a české strany tvořili komisi, která se sešla k posouzení kuchařského a číšnického umu studentů. Ti si připravili kromě předkrmu i tradiční českou svíčkovou omáčku s domácím knedlíkem. „Sama jsem zvědavá, jak nám bude chutnat kuchařské umění našich studentů,“ prozradila jedna z organizátorek Andrea Černá.

Projekt byl zaměřen na to, aby si studenti uvědomili různá specifika kuchařských dovedností obou sousedních národů. „Polští zástupci jsou například velice zdatní v předkrmech a dezertech, které jsou výborné jak na pohled, tak i chuťově. Naopak Češi jsou dobří v tradičních omáčkách,“ představila některé zkušenosti Lenka Metzlová, ředitelka albrechtické střední školy.

Starosta: Studenti budou mít lepší podmínky na trhu práce

„Tento projekt je dobrou zkušeností pro studenty, kteří budou mít lepší podmínky pro prosazení se na trhu práce,“ řekl starosta Města Albrechtic Luděk Volek.

„Oříškem pro všechny byla jazykové bariéra, protože v kuchyni je plno specifických slovíček pro různé suroviny, koření nádobí i postupy vaření. Trvalo mi dost dlouho, než jsem se naučila alespoň minimálně porozumět češtině. Naštětí první etapa byla zaměřena na intenzivní výuku češtiny, takže jsem se dost naučila,“ prozradila jedna ze studentek Danuta Kruk.

Po výuce jazyků druhá etapa probíhala na Střední škole zemědělství a služeb v Městě Albrechticích, kde se žáci učili vařit tradiční česká jídla. Závěrečná etapa bude mít podobu Malé dvojjazyčné kuchařky česko-polské kuchyně.

Finance na přeshraniční projekt školy získaly díky dotacím evropské unie. Cílem je zkvalitnění výuky v oboru kuchař číšník a překonání dnes již jen pomyslné bariéry v podobě státní hranice.