Spolu se svou přítelkyní se v sobotu 13. srpna vydal na sedmnáctidenní pochod dlouhý 290 kilometrů, během něhož chce zdolat 74 hor vyšších než tisíc metrů. Denně urazí zhruba dvacet kilometrů.

„Budeme prvními, kteří vyšplhají na jeden zátah všechny tisícovky, a to také díky ochraně přírody. Několik vrcholů je totiž umístěno v několika národních přírodních rezervacích nebo přírodních rezervacích, které spravuje CHKO Jeseníky. Máme však povolení na tyto tisícovky vylézt, a také proto budeme oficiálně prvními," informoval Martin Hon.

Dvojice turistů vyrazila z Andělské Hory a jako první jesenickou tisícovku zdolala Vysokou horu (1031 m n. m.) mezi Andělskou Horou a Vrbnem pod Pradědem. Další trasu vytýčil Martin Hon přes Vrbno směrem na Švýcárnu, Praděd, Ovčárnu, Kouty nad Desnou a Šerák zpátky do Vrbna.

„Trasu jsem plánoval několik měsíců, vždy, když byla trocha volného času. Strávil jsem nad mapami a na internetu spousty hodin a jsem rád, že už je plánování za mnou," svěřil se Hon.

Veškerou výbavu a jídlo si nesou turisté s sebou, je toho dohromady pětatřicet kilogramů, dvacet z toho ponese Martin. „Deset nocí budeme spát v přírodě, což výpravu ještě o něco ztíží. Čtyřikrát však budeme spát v teple pod střechou, kde se budeme moci také osprchovat.

V přírodě se pak budeme muset umývat ve studené vodě, z přípravků máme zabalen například přírodní šampon, který se v přírodě snadno odbourá a neškodí jí," řekl Martin Hon.

Cestu chce zdolat pár odvážlivců v každém počasí, půjdou i v dešti. „Máme určitý harmonogram, podle kterého se budeme řídit. Když však budeme mít náskok, můžeme silný déšť někde přečkat. Případně můžeme na místo určení dojít později. Každý den však musíme nocovat na předem určeném místě, a to kvůli Horské službě. Předali jsme jim místa, kde budeme přespávat, a každý večer se jim ozveme, že jsme v pořádku," ujistil Martin Hon, že dopředu myslel na bezpečnou výpravu.

Pochod po jesenických tisícovkách bere Martin Hon jako splnění snu o jistou pomyslnou startovní čáru k provádění podobných akcí. „Příští rok chystáme na jeden zátah všechny tisícovky Beskyd a v menším měřítku také chceme projít Vysoké Tatry. Jde také o to zjistit, kde máme hranice fyzických a psychických sil. Tyto hranice pak chceme dalšími akcemi posouvat dále," svěřil se Martin, který má v plánu ze svého výšlapu napsat cestopis.

Cesta k Rolandovu kameni v Jeseníkách je zase bezpečná

.Zdroj: .

Rolandův kámen. Vyhlídka na turisty oblíbeném místě je nově opravená. Snímky: Lesy ČR

Nad Karlovou Studánkou nedaleko silnice na Vidly je vyhlídka na skále, které se říká Rolandův kámen (937 m n. m.). Turisty oblíbené místo už léta volalo po opravě, v poslední době byl výstup až na vrchol nebezpečný. Zchátralé schodiště potřebovalo výměnu, podobně i zábradlí a lávky. Velký dřevěný kříž se nebezpečně nakláněl.

Nyní už se návštěvníci hor mohou na vyhledávané místo beze strachu vydat. Schodiště, zábradlí a chátrající lávky opravily letos v červenci Lesy ČR. Na vrcholu byl pevně usazen modřínový kříž. Projekt vyšel na sto tisíc korun.

„Nové schodiště je z modřínové kulatiny stejně jako zábradlí a lávky. Sloupky zábradlí jsou nyní uchyceny pomocí kovových patek a chemické kotvy zapuštěné do skály," řekl Pavel Koždoň, lesní správce z Janovic podniku Lesy ČR.

Také dřevěný kříž z roku 1936 bylo třeba na vrcholu skály ukotvit a zpevnit. „Modřínový kříž se vyhnul oproti své ose o více než metr. Hrozilo jeho zřícení. Proto jsme ho vyrovnali pomocí kladek a lan a ukotvili do zabetonovaných železných profilů," dodal lesní správce. Vyhlídku najdou lidé snadno, lze k ní dojít z Karlovy Studánky po modře značeném lázeňském vycházkovém okruhu. Celý okruh má zhruba čtyři kilometry.

Rolandův kámen získal své jméno podle pruského vojáka, který zde údajně zahynul. K místu se pojí řada pověstí. Podle jedné hodil tento kámen sám čert ve snaze zasáhnout kostelík v Karlově Studánce. Jiná pověst zase vypráví o nešťastné lásce jeptišky, která své trápení ukončila skokem z této skály. Do roku 1833 byl vrchol jen obtížně přístupný, vytesáním schodů a vykácením vzrostlých stromů bránících výhledu vznikla krásná plošina s výhledy na Jeseníky.

Pod zem do Poštovní štoly u Zlatých Hor

Hornickou minulost Jeseníků připomíná a netradiční prohlídku nabízí Poštovní štola u Zlatých Hor. Je otevřenáa jen do konce srpna, takže zájemci o atraktivní prohlídku podzemí by neměli otálet. Za nejzajímavější pro návštěvníky je pokládán pohled na takzvanou alofánovou výzdobu stěn. Místa jsou modrá díky obsahu mědi, pohled na obrazce je uchvacující.

První zmínka o Poštovní štole pochází z roku 1513, nejvíce se zde těžilo ve druhé polovině 17. století, dobývaly se zde měděné rudy, později pyrit. V různých úrovních důlního díla jsou dobře zachovalé části ručně sekaných chodeb a komínů z nejstarších období stejně jako původní vodotěžní zařízení ze dřeva.

Zájemci o prohlídku se musí předem objednat v pokladně Poštovní štoly (tel. 588 884 610) nebo v Městském informačním centru ve Zlatých Horách (tel. 584 425 397). Prohlídky jsou denně mimo pondělí. Štola je zhruba šest kilometrů jižně od Zlatých Hor po silnici na Heřmanovice, k místu vedou směrovky. Od parkoviště se jde ještě asi dvě stě metrů.

Borůvkové hody v Malé Morávce

Borůvky a hlavně dobroty z nich lákají na pravidelnou srpnovou gastronomickou akci do Malé Morávky. Letošní borůvkové hody se v Malé Morávce konají v sobotu 20. a v neděli 21. srpna, půjde už o patnáctý ročník.

Lidé mohou ochutnat pokrmy z borůvek v místních restauracích. Pro návštěvníky je dokonce připraven autobus, který bude zájemce zdarma vozit mezi restauracemi, které jsou zapojeny do letošních borůvkových hodů.

K ochutnání budou nejrůznější borůvkové speciality, především kynuté a tvarohové knedlíky plněné borůvkami. Na jídelním lístku také zájemci najdou palačinky či lívance s borůvkami, nebudou chybět koláče, buchty a další zákusky.

Lákavé jsou i poháry a koktejly, borůvková limonáda a borůvkové pivo. Někde najdou hosté i masové speciality doplněné borůvkami, například vepřovou kotletu s borůvkovým přelivem.V obecním parku proběhne v sobotu borůvková olympiáda, od 16.30 hodin zde mohou soutěžit děti i dospělí o borůvkové ceny.

Další vyhlášenou gurmánskou akcí, na kterou se sjíždí lidé do Malé Morávky, bude 17. a 18. září festival řízků.