Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český olympionik Jiří Magál navštívil Krnov, kde začínal

Krnov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Bronzový olympijský medailista Jiří Magál včera navštívil Krnov, ve kterém začínal se sportem. Tento odchovanec TJ Lokomotivy Krnov se vypracoval na světovou extratřídu v běhu na lyžích.

10.4.2010 1
SDÍLEJ:

Běžkař Jiří Magál, který začal svou sportovní kariéru v Krnově se zúčastnil besedy s žáky osmé a deváté třídy ze Základní školy Žižkově náměstí, aby jim popsal své zážitky ze zimních olympijských her ve Vancouveru, a jaké to je vyhrát bronzovou medaili. Foto: DENÍK/Anna Stramová

Ráno Jiří Magál diskutoval se žáky krnovské školy na Žižkově ulici, kde jeho maminka působí jako učitelka a zástupkyně ředitele. Odpoledne převzal na radnici ocenění jako krnovský občan za své skvělé výsledky na olympiádě ve Vancouveru.

Příležitost setkat se s olympionikem, osahat si medaili, zeptat se na zážitky a poslechnout si, jak to chodí v zákulisí olympijských her se naskytla žákům osmých a devátých tříd na Základní škole Žižkova v Krnově. Mohli si také osahat bronzovou olympijskou medaili, kterou vybojoval ve Vancouveru ve štafetě 4 x 10 kilometrů spolu s Martinem Jakšem, Lukášem Bauerem a Martinem Koukalem.

Zaplněná třída hltala každé slovo olympionika, kterého dosud děti znaly jen z televizní obrazovky. V úvodu Jiří Magál shrnul svou dosavadní sportovní kariéru. Aby děti inspiroval, zaměřil se hlavně na své začátky v Krnově.

„V Krnově jsem vyrůstal a navštěvoval zde dvě základní školy. Tu v Kostelci, která už zanikla, a tu na Janáčkově náměstí. S lyžováním jsem začínal jako sedmiletý v oddíle Lokomotivy Krnov. Na Krnov mám ty nejhezčí vzpomínky,“ vzpomínal Jiří Magál na Krnov, ale při tom se samozřejmě řeč často stočila také na Vancouver.

Talent je dobrá věc, pravidelný trénink ještě lepší

Jiří dětem vysvětlil, kam se jeho sportovní kariéra ubírala z Krnova dál. „V lyžování jsem pokračoval i na střední škole, kde jsem startoval za oddíl RD Jeseník pod vedením trenéra Žalčíka. V roce 2003 jsem přešel k Dukle Liberec, kde se pod vedením trenéra Václava Korunky začaly dostavovat významné sportovní výsledky,“ doplnil Magál.

Zamyslel se také nad často kladenou otázkou, zda ke sportovním úspěchům je zapotřebí víc talent nebo píle a dřina. „Myslím, že člověk nemusí mít nějak extrémní talent, o kterém se pořád mluví, jako o jednom z hlavních předpokladů úspěšného sportovce. Důležitá je podle mých zkušeností hlavně snaha a tvrdý, pravidelný trénink,“ vysvětlil dětem Jiří a pak zavzpomínal na své ještě dětské rekreační běžkaření v okolí Krnova: „Krnov podle mě není pro běžkaře vůbec špatným místem. Mé nejoblíbenější trasy vedly od Mohyly dozadu přes Ježník.“

Poškozenou trať jsem bral jako dobrý trénink na závody

Loni stejně jako v předchozích zimách ale krnovští běžkaři nadávali na lesníky, kteří jim často bílou stopu odhrnou pluhem nebo rozjezdí traktorem. Nebylo divu, že také děti chtěly znát zkušenosti olympionika s tímto trápením: „Ano, setkával jsem se s tím v lesích kolem Krnova docela pravidelně, ale nevadilo mi to. Bral jsem to jako jednu z překážek, kterou je třeba překonat při tréninku, aby mě pak později nerozházela poškozená trať při závodech. Horší to měli určitě lidé, kteří netrénovali na výkonnost, ale chtěli si jen tak příjemně pohodově zalyžovat na čerstvém sněhu,“ vysvětlil Jiří.

Krnovští žáci položili Jiřímu Magálovi otázku, kterou už slyšel každý úspěšný olympionik: „Jaký je to pocit, vyhrát medaili?“ Odpověď byla jednoduchá. „Je to hrozně krásný a hlavně neuvěřitelný pocit. Pamatuji si nejvíc na ten okamžik, když jsem si uvědomil, že ten bronz už je prostě náš a nikdo nám ho už nevezme. To je moment, který si budu pamatovat celý život. Byla to směs štěstí a euforie. Jsou to nepopsatelné pocity štěstí, které jsem prožíval,“ řekl Magál.

Televizní komentátoři často spekulovali, zda sníh v Kanadě neroztaje dřív, než skončí olympiáda. „Velkým překvapením pro nás bylo, když jsme z letadla viděli Vancouver a jen slabou sněhovou pokrývku na nejvyšších vrcholcích hor,“ smál se těmto dotazům Jiří a na interaktivní tabuli žákům ukázal fotografii, na které se kanadská příroda jevila jako typické jaro. Už v letadle sportovci žertovali, zda se nespletli a vydali se omylem na letní olympiádu.

Musím konstatovat, že tato olympiáda byla nejhůř připravená

„Organizátoři sice zajistili sníh v místech, kde probíhaly disciplíny, ale musím říct, že ze všech olympiád, na kterých jsem dosud byl, byla tato nejhůře zorganizovaná a také klimatické podmínky často byly dost mizerné,“ vyjádřil se ke stavu běžeckých stop. Veselí žáků vypuklo, když popsal olympijskou vesnici, v níž byl tým ubytován. „Místní říkali, že vesnička byla původně postavena na skládce a sami se divili, kde všude se dají domy postavit,“ prozradil Magál nad fotografií domku, ve kterém byl ubytován.

Na besedě zazněla i otázka zvídavého reportéra, jakou rychlost dokáže vyvinout lyžař na běžkách. „Při sjezdu je to téměř neomezené, ale ta průměrná rychlost na rovině vlastní silou je okolo 40 až 50 kilometrů v hodině,“ odpověděl Jirka. Po besedě se kolem olympionika uspořádal dav, který toužil po podpisu Jiřího Magála. Jirka s obrovským klidem žákům dovolil, aby si mohli sáhnout na těžce vybojovaný kov.

Osmáci a deváťáci při držení medaile téměř nedýchali, a rozhodně není divu. Držet kov, který v nás probouzí vlastenectví, hrdost a zároveň symbolizuje nekonečnou snahu a vítězství je pár vyvoleným naskytne jen jednou za život. Rozhovor se sportovcem si přečtete v pondělním Deníku.

Autor: Anna Stramová

10.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení