Veletrh je určen především žákům osmých a devátých tříd, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání a jejich rodičům. Na veletrhu mají možnost jak žáci, tak rodiče blíže poznat, jaká jsou technická řemesla a které školy nabízejí jejich studium.

Aby se na veletrh dostali děti a jejich rodiče, ale i výchovní poradci škol a další veřejnost ze všech koutů bruntálského okresu, bude zajištěna zdarma kyvadlová doprava.

„V současné době snad více než dříve platí, že řemeslo má zlaté dno. Svědčí o tom stálá poptávka zaměstnavatelů po kvalifikovaných řemeslnících, a to i v dnešní době ekonomické krize“, říká starostka města Krnova Renáta Ramazanová.

Její slova doplňuje ředitel Úřadu práce v Bruntále Milan Horna: „Bohužel až příliš často se setkáváme s předsudkem ze strany rodičů. Ti se obávají, že jejich děti na středních školách zaměřených na technická řemesla nedostanou stejnou kvalitu vzdělání jako například děti na gymnáziích.
Přitom gymnázia jsou školy, které připravují své studenty hlavně na další studium na vysokých školách."

„Absolvent gymnázia, nepokračuje-li ve studiu, je zpravidla obtížně uplatnitelný na trhu práce. A pokud se absolvent gymnázia rozhodne studovat na vysoké škole technický obor, je do určité míry hendikepován ve srovnání s maturanty středních škol, které mají zaměření na technické obory," doplnil Milan Horna.

Na základě testů můžeme dítě nasměrovat na vhodný obor

Úřad práce v Bruntále má dostatečné zkušenosti s uplatněním absolventů různých oborů. Dlouhodobě poskytuje služby žákům základních škol, studentům středních škol i jejich rodičům při volbě povolání. Děti si mohou vyzkoušet i testy, které mohou určit oblast jejich zájmu, a tak si mohou snáze po konzultaci s odborníky i vybrat vhodný obor určený jak individualitou dítěte, tak prognózou jeho budoucího uplatnění na trhu práce.

Poradci z oddělení speciálního poradenství úřadu mají k dispozici přehled studijních oborů, analýzy vývoje zaměstnanosti i zkušenosti s prací s mládeží a dokáží diagnostikovat možnosti dětí. Poradci také velmi úzce spolupracují s výchovnými poradci základních škol.

„Naše zkušenosti z minulých let nás přesvědčují o tom, že mnoho děti osmých a devátých tříd zpravidla nemá představu o svém budoucím povolání a o studijním oboru, který by je dovedl k úspěšné kariéře. Hlavním zdrojem pro jejich rozhodování jsou v prvé řadě rodiče, pak spolužáci a internet.

Studovat řemeslo se vyplatí

Jsem přesvědčena, že právě pro rodiče je velmi důležité prezentovat i řemeslné obory a konfrontovat úspěšnost absolventů různých škol a oborů na trhu práce,“ uvedla Tereza Kovacsová, kariérová poradkyně oddělení speciálního poradenství a rekvalifikací Úřadu práce v Bruntále.

Právě veletrh Artifex 2010 má za cíl přesvědčit žáky i rodiče o tom, že studovat řemeslo se vyplatí. Demonstrovat tento fakt budou nejen střední školy, ale i zaměstnavatelé. Celkem bude veřejnosti představeno 27 technických řemeslných studijních oborů, z toho 4 budou z polských škol.

Podpoří je i desítka firem jak z České republiky tak i z Polska. Nebudou chybět ani údaje o vývoji nezaměstnanosti a uplatnění absolventů středních škol na trhu práce, což bude prezentovat Úřad práce v Bruntále a Prudniku.

Slovem artifex se ve středověku označoval řemeslník

V průběhu akce proběhne soutěž o nejlépe prezentovaný studijní obor. Konečné vyhodnocení veletrhu proběhne na semináři, který se uskuteční na jaře. Pořadatelé doufají, že na semináři bude prostor i k diskuzím o možnostech studia v Polsku a zaměstnávání na obou stranách česko-polské hranice.

Českopolský veletrh technických řemesel - Artifex 2010 je už třetím veletrhem tohoto typu, který je pořádán v Krnově. Město Krnov i Úřad práce v Bruntále chtějí založit tradici, a proto veletrh letos dostal název i své logo Artifex, pod kterým budou označeny další ročníky. V latině znamená slovo artifex mj. znalý, obratný a ve středověku se takto označoval řemeslník.

V minulých letech byl tento veletrh financován v rámci programu EURES - T Beskydy. v tomto roce jeho náklady budou hrazeny z Operačního programu přeshraniční spolupráce 2007-2013 Česká republika – Polská republika, Fond mikroprojektů Euroregionu Praděd. (mb)