Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko a Pásli ovce Valaši. A nakonec písnička Vánoce, Vánoce přicházejí.

To si ve středu 9. prosince zazpívají lidé na náměstí Míru v Bruntále, ve Dvorcích, Janově, Krnově, Ludvíkově, Městě Albrechticích, Petrovicích, Světlé Hoře, Vrbně pod Pradědem, Vysoké a v Zátoru. A taky v dalších městech a obcích, za celé Česko to bude 722 míst, kde se lidé sejdou, aby prožili tu sváteční chvíli, ten nádherný okamžik, který má v sobě příslib blížících se Vánoc.

Zpívání před školou

V Městě Albrechticích se lidé sejdou před místní školou.

„O hudební doprovod se postará paní učitelka Veronika Glötzerová, schopní muzikanti si mohou donést i hudební nástroje. Pro zpěváky jsou připraveny texty koled, malé občerstvení a překvapení pro děti, vypouštění balónků s přáníčkem. Prožijme společně příjemný adventní čas," zvala na akci v Městě Albrechticích ředitelka školy Regína Hajná.

Před školou se sejdou i obyvatelé Zátora, pořadatelé tam pro účastníky připravili soutěž. Loni ve škole probíhala před koledami mezitřídní soutěž. Děti měly odhadnout, kolik lidí na zpívání přijde. Co bude letos za soutěž, to je zatím tajemství.

„Až na místě se to lidé dozví, je to překvapení. Ale bude to tipovací soutěž," prozradila vedoucí vychovatelka školy v Zátoře Jarmila Foksová. Jaká výhra čeká na vítěze, to se dozvědí lidé také až dnes večer u školy v Zátoře. A hlavně stráví spolu krásné okamžiky při zpěvu koled.

Soubor Petrin na pódiu udá tón

Se žáky místní školy si zazpívají i lidé v Bruntále. Dorazí zhruba sto dětí ze Základní školy Petrin. Soubor Petrin vznikl spojením kroužků, které na škole fungují již roky. Je to sbor Michala Dufka, flétnový soubor Zuzany Procházkové a hudebně dramatický kroužek Evy Janyškové.

Tohle ohromné hudebně dramatické těleso při mnoha příležitostech reprezentuje školu a dělá radost divákům a posluchačům. Soubor se může pochlubit i vlastní tvorbou a skladbami.

„Na repertoáru se domlouvají vedoucí kroužků spolu, každý secvičí svůj part a pak to společně dáme dohromady. Takto fungujeme již třetím rokem. Michal Dufek se projevuje také jako skvělý textař a hudební skladatel. Máme již několik vlastních skladeb, včetně petrinské hymny," uvedla učitelka školy Eva Janyšková. Právě ona je spolu se svým bratrem Liborem Strnadem autorkou oné zmíněné hymny.

„U příležitosti dnešní akce se souborem zazpívají i děti a učitelé z naší školy," podotkla Janyšková.

Rozsvěcení stromu

Ve Vrbně pod Pradědem mají zábavu již od rána od deseti hodin, zde se akce Česko zpívá koledy spojila se slavnostním rozsvícením vánočního stromu. V programu vystoupí děti místních škol a domácí hudební skupiny. V 17.55 se rozsvítí vánoční strom a pak přijde na řadu společné zpívání koled. V 18.30 akci završí ohňová šou.

V teple v hospůdce

V nedalekém Ludvikově se místní lidé sejdou u hospůdky U Jiřího. V teple v hostinci se bude zpívat v Petrovicích, a v Janově se zase lidé sejdou v sále městského úřadu.

Všude tam a i na dalších místech našeho okresu se lidé potkají ve sváteční náladě. V atmosféře blížících se Vánoc si zazpívají společně se svými blízkými a vychutnají si tu jedinečnou atmosféru adventního setkání a krásu českých koled.

Kde se budou zpívat koledy
Bruntál: Náměstí Míru
Dvorce: náměstí
Janov: budova MěÚ Janov
Krno: Hlavní náměstí
Ludvíkov: Penzion U Jiřího
Město Albrechtice: základní škola
Petrovice: Hostinec na Rozcestí
Světlá Hora: před kulturním střediskem
Vrbno p. P.: parkoviště u okružní křižovatky
Vysoká-Bartultovice: před Společenským domem
Zátor: u základní a mateřské školy

Které koledy a vánoční písně si zazpíváme
Nesem vám noviny
Narodil se Kristus Pán
Půjdem spolu do Betléma
Jak jsi krásné, neviňátko
Pásli ovce Valaši
Vánoce, Vánoce přicházejí (nepovinná)

Texty koled najdete zde.