Do holandského Rotterdamu, kde soutěž Euro- Skills 2008 probíhala, vyslalo své zástupce dvacet devět zemí. Odjel tam i český tým Michala Šrubaře soutěžit v oboru stavba domku, tým s Vítem Klimenkem zápolil v budování počítačové infrastruktury a marketingu.

O zaměření soutěže nejvíc napovídá anglické slovíčko Skills v názvu, které znamená schopnosti či dovednosti. Třídenní soutěž EuroSkills umožňuje mladým lidem z celé Evropy, aby změřili své schopnosti, zručnost a vědomosti v padesáti oborech od kadeřnic, kuchařů, klempířů, číšníků a tesařů, až po informatiky.

Českou výpravu vybrala a vyslala na EuroSkills Hospodářská komora ČR. Soutěž se odehrávala v rotterdamské Ahoy aréně, což je hala pro deset tisíc diváků. Velkolepý úvodní ceremoniál představil týmy jednotlivých států, které pochodovaly s vlajkami v jednotných kostýmech.

Program, který představoval kulturu a tradice jednotlivých zemí, v mnohém připomínal zahájení olympiády. Komunikačním jazykem zde byla výhradně angličtina.

Student třetího ročníku VŠB-Technické univerzity v Ostravě Vít Klimenko ve čtyřčlenném týmu informatiků zastával funkci odborníka na Linux a internetovou telefonii. Nechyběli v něm ani specialisté na produkty Microsoftu, počítačové sítě Cisco a na marketing.

„Bylo to náročné. Během tří soutěžních dní jsme naspali tak dvanáct hodin. Dostali jsme jako zadání několik stran v angličtině a pak nám team manager rozdělil práci. Měli jsme rozjet počítačovou síť pro fiktivní virtuální firmu Wind & Sun, neboli Vítr a slunce, která zakládá pobočky v různých zemích. Každý tým realizoval firemní pobočku ve svém hlavním městě.

Podmínkou bylo, že všechny počítače musí být schopné komunikovat s centrálou. V zadání bylo, že firma má omezené finanční prostředky, tudíž byl nasazen volně šiřitelný software, neboli software s otevřeným kódem (Open- Source software),“ popsal zadání pro informatiky student VŠB-TU Ostrava Vít Klimenko.

Další tvrdou podmínkou bylo, že soutěžící nesměli užívat internet, a to dokonce ani během pauzy na oběd nebo o přestávkách. Porušení pravidel bylo přísně penalizováno. Zákaz internetu a odevzdání mobilních telefonů mělo zajistit, aby všichni soutěžící měli stejné podmínky. Museli prokázat, že jsou schopni pracovat s informacemi, které nosí v hlavě, bez hledání rozsáhlých návodů a pomoci na internetu.

„Nemohl jsem si z internetu stáhnout programové balíčky pro operační systém podle svých představ, a navíc jsem musel zbytečně čekat, než mi organizátoři dají programy na instalačních médiích. Musel jsem hodně improvizovat. Teoreticky jsem měl mít na vypracování řešení dva dny, ale kvůli tomu zdržení jsem to musel zvládnout během pár hodin,“ dodal Vít Klimenko.

Nakonec musel zástupce týmu představit výsledek práce porotě. Změnil se v marketingového manažera, který vytvořenou počítačovou síť se všemi službami prezentuje jako produkt své firmy. Soutěžní simulace reality byla věrná do posledního detailu.

Mezi týmy na prvních místech bylo Finsko, Belgie a Německo, Češi skončili sedmí. Ani tým krnovského tesaře Michala Šrubaře se na medailové pozice nedostal, ale přesto mají oba Krnováci slušné vyhlídky reprezentovat Českou republiku za dva roky na celosvětových hrách World- Skills v kanadském Calgary.

„Mám rád svou práci, protože není stereotypní a stále se v ní můžu učit něco nového, mám možnost profesního růstu,“ představil se Michal Šrubař na oficiálních stránkách soutěže CzechSkills http://www.czechskills.eu/.