Městys Biberbach se nachází v Bavorsku, severně od Augsburku. Přestože toto starobylé sídlo má necelých tři a půl tisíce obyvatel, hudební tradice jsou zde obdivuhodné. Dechový orchestr oslavil již 400 let existence. Na kopečku nad Biberbachem, podobně jako nad Krnovem, je nepřehlédnutelnou dominantu barokní poutní kostel. V roce 1766 v něm hrál na varhany desetiletý Wolfgang Amadeus Mozart.

Žáci školy v Leskovci nad Moravicí se zapojili do brigády sběrem starého papíru. Fotografie pochází z archivu obce Leskovec nad Moravicí.
SERIÁL DENÍKU: Jak jsme žili. Podívejte se na historické snímky z Leskovce

Právě v tomto poutním kostele působí chrámový sbor, který zavítal do Krnova, aby v poutním kostele na Cvilíně provedl Mozartovo dílo Missa brevis in G pro sóla, smíšený sbor, varhany a orchestr. V některých skladbách spoluúčinkoval Krnovský chrámový sbor. Vše řídil Ryan McKown. Oba sbory společně s orchestrem a varhaníkem Tyronem Kretschmarem vytvořili jedno velké těleso, které v poutním kostele na Cvilíně vystupovalo celkem dvakrát. Pro oba sbory i publikum to byl nezapomenutelný zážitek.

Po slavnostní mši německý sbor sestoupil z kúru a představil se ještě samostatným koncertem. Posluchači hudební zážitky ocenili potleskem vestoje.

Chrámový sbor z poutního kostela v Biberbachu koncertuje v krnovském poutním kostele na Cvilíně.Zdroj: Květoslava KukelkováChrámový sbor z poutního kostela v Biberbachu koncertuje v krnovském poutním kostele na Cvilíně.Autor: Květoslava Kukelková

„Byla to pro nás velká čest společně s vámi ve vašem krásném kostele s tak mnohými posluchači smět zpívat,“ napsala předsedkyně sboru z Biberbach, paní Margit Sinninger, „ale také ta závěrečná společná oslava, společné muzicírování a zpěv byly pro nás velkým zážitkem, který zůstane dobře uložen v naší paměti navždy. Stali jsme se opravdovými přáteli, které spojuje hudba a porozumění.“

Setkání sborů se konalo v rámci festivalu duchovní hudby s podporou Města Krnova. Pořádal Konvent minoritů Krnov a Hudební sdružení Krnov.

Ilustrační fotografie.
Dlouhá noc
Ilustrační foto
Hasiči zachránili ruku z pekárenského stroje

KVĚTOSLAVA KUKELKOVÁ