VYBRAT REGION
Zavřít mapu

České a polské děti: společné lyžování a televizní vysílání

Krnov - Město Krnov bylo úspěšné v boji o dotace. Projekty Česko-polská dětská televize, Česko-polský lyžařský týden pro předškoláky a Rozvoj cestovního ruchu v příhraničí Krnovska získaly podporu EU.

1.12.2008
SDÍLEJ:

Lyžařský týden pro děti z mateřských škol v Krnově a Hlubčicích se uskuteční na Cvilíně. Děti se naučí základům lyžování a seznámí se se svými vrstevníky ze sousední země. Školky získaly na projekt dotaci 3700 eur, jejich vlastní podíl bude 680 eur.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Evropská unie na tyto projekty přispěje částkou 38 tisíc eur z Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd v rámci Operačního programu spolupráce ČR - PR na období 2007–2013.

Projekt Česko-polská dětská televize – TV bez hranic připravilo město Krnov společně s Městským střediskem kultury v Hlubčicích. Internetová dětská televize bude vysílat příspěvky natočené dětmi na obou stranách hranice. „Vzniknou tři filmové štáby, dva v Krnově a jeden v Hlubčicích, které budou tvořit děti ve věku 12 až 18 let. Budou disponovat kamerami, stativem, mikrofonem a počítačem se střihovým studiem. Zpracovávat své příspěvky budou štáby pod dohledem odborníka,“ informoval Rostislav Balner z krnovského oddělení hospodářského rozvoje a evropských projektů.

Dětská TV bude po celý příští rok vytvářet zpravodajství o dění v příhraničním regionu i vlastní hudební pořady, ve kterých představí mladé regionální hudebníky a kapely i medailonky zájmových kroužků a sportovních oddílů. „Projekt umožní mladé generaci vyjádřit svůj pohled na město a dá jí prostor k realizaci tvůrčích nápadů. Výtvory dětské televize budou vysílány na společných česko–polských internetových stránkách. Děti reportáže zpracují i na DVD a ty pak budou k dispozici například v knihovnách, školách nebo v informačních centrech,“ upřesnil Rostislav Balner. Náklady na projekt dětské televize jsou 11 tisíc eur, dotace činí 9,4 tisíce eur.

Dalším podpořeným projektem je Česko-polský lyžařský týden pro děti z mateřských škol v Krnově a Hlubčicích, který navázal na podobný projekt z loňského roku. Projekt podala školka na Žižkově ulici, partnerem je Mateřská škola číslo 3 v Hlubčicích.

„Jedná se o pětidenní lyžařský kurz pro předškoláky z Krnova a Hlubčic, který se uskuteční na Cvilíně. Děti se naučí základům lyžování a seznámí se se svými vrstevníky ze sousední země. Pro malé lyžaře bude připraven doprovodný program s výlety do okolí, nácvikem českých a polských lidových písní a výtvarnou soutěží. Výhodou projektu je pořízení kvalitního lyžařského vybavení z peněz EU, které bude dětem v mateřské škole sloužit i po ukončení projektu. Děti se naučí lyžovat, aniž by rodiče museli drahé lyžařské vybavení pořizovat,“ řekl Rostislav Balner. Školka získala na projekt dotaci 3700 eur, její vlastní podíl bude 680 euro.

Projekt partnerských měst Krnov a Prudnik Rozvoj cestovního ruchu v česko-polském příhraničí Krnovska zahrnuje detailní zmapování nabídky cestovního ruchu v Dolním Slezsku, vydání nové mapy a uspořádání dvou seznamovacích cest do Krnova a Prudniku pro podnikatele v cestovním ruchu, zástupce samospráv a případné investory. Projekt za celkem 35 tisíc eur byl podpořen dotací téměř 25 tisíc eur.

Město Krnov se rovněž podílí na dalším úspěšném projektu, který získal evropské peníze. Jedná se o společný projekt Krnova, Bruntálu, Vrbna a Rýmařova Podpora cestovního ruchu v Euroregionu Praděd, jeho prezentaci na veletrzích a výstavách a také vydání nové cyklomapy s turistickými cíli v euroregionu. Rozpočet tohoto projektu je 750 tisíc korun. Byla mu přiznána dotace v plné výši, což je 85 procent.

Autor: František Kuba

1.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>