Příkladem je pozoruhodný zámek v polském Pielgrzymowě. Přestože leží pouhých pět kilometrů od Slezských Rudoltic a necelých sto metrů od Pelhřimov, starostka Rudoltic Martina Jalamasová jej poprvé navštívila až letos. Majitel zámku Ryszard Brzezinski navázal spolupráci také s krnovskou starostkou Renatou Ramazanovou a se zástupci Hnutí Duha Jeseníky, kteří usilují o záchranu kostela v českých Pelhřimovech.

Čeští turisté Pielgrzymow teprve objevují

„V rámci turistického ruchu propagační brožury upozorňují hlavně na zámky v Linhartovech a Slezských Rudolticích, někde jsou také zmínky o Dívčím Hradě nebo Branticích, ale o existenci zámku Pielgrzymowě se u nás téměř neví,“ připustila starostka Krnova Renata Ramazanová, která také Pielgrzymow poprvé navštívila až nyní.

„Po české straně vede turistická a cyklistická stezka, po které lidé jezdí prohlédnout si zbořený kostel v Pelhřimovech. Protože z této stezky odbočuje most přímo k zámku, už pomalu přibývá Čechů, kteří si chtějí Pielgrzymow prohlédnout,“ uvedl majitel pielgrzymowského zámku Ryszard Brzezinski, který na oslavy sedmi set let od založení Pilelgrzymowa pozval také hosty z české strany. Pohostil české zástupce na svém zámku a pak se vypravil na koncert na zámek ve Slezských Rudolticích.

Nechtěl jen přihlížet

Po zaniklé vsi Pelhřimovy na české straně zbyla kromě kostela a dvou chalup také zchátralá kaplička a svatý Jan Nepomucký. Tyto objekty nejsou zaneseny v katastrálních mapách, takže není znám jejich majitel. Byly celá desetiletí ukryté v džungli na břehu hraničního potoka Troja a až letos při údržbě koryta ukázaly svou zuboženou podobu.

Ryszard Brzezinski se na tyto ruiny nechtěl jen nečinně dívat, a tak se svými přáteli zrekonstruoval a zrestauroval Jana Nepomuckého a dva andílky nakreslené na plechu. Za pomoci Hnutí Duha se snaží zamezit dalšímu chátrání kapličky na českém břehu a shání prostředky na její rekonstrukci. „V historických pramenech se objevují zmínky o zámecké kapli, ale na mém zámku v Pielgrzymowě žádná není. Je možné, že zámecká kaple leží na českém břehu, ale to by znamenalo, že byla postavena před vznikem hranice a že je tedy stará řádově tři století,“ uvedl Ryszard Brzezinski, který je nejen majitelem, ale také zachráncem zámku.

Zámek byl v tak katastrofálním stavu, že v sedmdesátých letech bylo rozhodnuto o jeho demolici. S bouráním se čekalo jen na dokončení stavebně technického průzkumu, aby po zničené historické památce zůstala v archivech aspoň podrobná dokumentace.

„Památkářky sice konstatovaly, že na zámku je potřeba neodkladně provést konzervátorské práce, ale hned dodaly, že v dané situaci před bouráním nemá smysl je provádět. Když jsem koupil zámek v roce 1979, ještě rádi se té ruiny zbavili. Dívali se na mě jako na hlupáka, který koupil objekt na demolici. Kdybych tehdy zaváhal a zámek nekoupil, dnes by tu místo něj byl jen volný prostor. V poslední chvíli se mi podařilo zachránit také několik stoletých stromů v zámecké zahradě, které už chtěli kácet,“ dodal zámecký pán Ryszard Brzezinski, který na téma Pielgrzymow už natočil dva dokumentární filmy pro polskou televizi.