Skála Čertovy kameny láká na výhled do údolí řeky Bělé, na Sokolský hřbet, Jeseníky i polské nížiny. V současnosti ho však musí turisté oželet. Lesy České republiky cestu na vrchol z bezpečnostních důvodů uzavřely.

„Přírodní vlivy poškodily řetězové zábradlí výstupu a vznikly i trhliny v části vrcholového skalního bloku u kamenného okna, který hrozí zřícením,“ popsala mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Problematický balvan

Podle starosty České Vsi je problematický balvan těsně pod vrcholem skály. „Je to tak dva, tři měsíce, co se utrhl i závěrečný úsek řetězů. Utrhl se zrovna z toho balvanu, ze kterého máme obavy,“ popsal starosta České Vsi Petr Mudra.

V současnosti vzniká geologický a statický posudek vrcholové skály. Z něj by měla vyplynout jednak trasa náhradní cesty na vrchol, jednak cena opravy. Ta v závislosti na zvolené variantě může vyjít na pět set tisíc korun, ale i na milion a půl.

„Opravu zkusíme uskutečnit buď s pomocí dotace Olomouckého kraje na cestovní ruch, nebo na vlastní náklady,“ zmínil Petr Mudra.

Obec by ráda poškozený úsek opravila během jara, Lesy České republiky odhadují délku omezení nejméně do května 2022.

Vyhlídka na Čertovy kameny

Vyhlídku na Čertovy kameny zbudoval v meziválečném období německý turistický spolek. V současnosti však nemá řádného majitele ani správce. I tento problém bude nutné v souvislosti s obnovou cesty na vrchol vyřešit.

„Domlouváme se s majiteli chaty Čertovy kameny, protože mají určitou výhodu z toho, že vyhlídka je za jejich chatou. Oni by na sebe vzali odpovědnost se správou a my bychom pomohli práce dofinancovat a přichystat projekt,“ nastínil možné řešení Petr Mudra.