Květináče rozkvetlých surfinií instalovali v úterý pracovníci technických služeb na sloupy na náměstí Míru i v přilehlých ulicích Opletalova, Svatopluka Čecha, Tyršova a na Zámecké náměstí kolem kašny.

Celkem bylo v centru Bruntálu rozmístěno šestačtyřicet květináčů. Plnokvěté surfinie kvetou po celé vegetační období, na sloupech veřejného osvětlení se jimi mohou těšit domácí i přespolní až do prvních silnějších mrazů někdy začátkem listopadu.

„Tři měsíce trvalo, než surfinie vykvetly. Zakořeněné řízky se vozí z Kanárských ostrovů, kde je i původ surfinií,“ řekl zahradník Karel Volf, který květinky pro město vypiplal.

Zeleň krášlí také náměstí v Krnově

Květináče jsou velmi těžké, a tak se chlapi z technických služeb řádně nadřeli. Všechny museli na kandelábry vyvézt plošinou. „Letos je to lepší. Když to dříve vozili z Úvalna, tak byly květináče zalité vodou a tím pádem i těžší,“ vzpomínal vedoucí čety pracovníků technických služeb Miroslav Hrubý. Instalace trvala celé úterní dopoledne.

Také krnovskou pěší zónu z Hlavního náměstí kolem radnice až po ulici Hobzíkova oživilo čtyřiadvacet truhlíků osázených muškáty, které jsou zavěšené na stávajícím veřejném osvětlení. Pelargoniemi rozkvetla také radnice, Zámecké náměstí i náměstí Hrdinů. Dříve opomíjená zákoutí v centru města se dočkala nových výsadeb a úprav. Centrum města a přilehlé Smetanovy sady projasnily záhony letniček. Jejich hlavním motivem je krnovský znak s loveckými trubkami a hvězdy symbolizující Evropskou unii.

„Bylo by ale chybou se domnívat, že to vše děláme jen kvůli letošní účasti v soutěži evropských měst. Naše účast v soutěži nám umožnila realizovat řadu záměrů, které jsme měli již léta,“ uvedla vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově Rostislava Rollerová.