Zahrádkáři z bruntálského regionu jsou jedna velká rodina a co se týká výstav, každý rád přispěje svým výpěstkem nebo výrobkem. Do Olomouce letos vezli místní pěstitelé pro podzimní výstavu na Floře Olomouc, zvanou Hortikomplex, bonsaje, které vhodně proložili bludnými kameny.

„Bludné kameny v naší expozici obtékaly dvě řeky jablek například z Bruntálu nebo Chomýže,“ řekl Milan Janošík, místopředseda bruntálské městské zahrádkářské organizace a člen územní rady Českého zahrádkářského svazu.

Získali cenu ředitele

V expozici na olomoucké Floře vystavovali pěstitelé z regionu bonsaje, nechyběly papriky ani pestrobarevná aranžmá z živých květů. Nad expozicí suchých vazeb Olgy Machů z Bruntálu visel symbolicky obrázek Pradědu, na který se místní zahrádkáři dívají při práci na svých pozemcích.

Novou posilou zahrádkářských vystavovatelů byla letos Jana Gondeková, jejíž aranžmá ze suchých květů nemají jinde obdoby.

„Bruntálští pěstitelé v Olomouci získali pohár republikové rady za nejkvalitnější exponáty a rozsah vystavovaného sortimentu,“ pochlubil se Milan Janošík.

Málokdo z Hanáků věřil, že i v podhorských klimatických podmínkách v obcích u Jeseníků může vzejít tak úžasná úroda. Co se podařilo vůbec poprvé, zahrádkáři z regionu získali letos Cenu ředitele Výstaviště Flora Olomouc. Toto ocenění získává jen ve výjimečných případech ta nejlepší expozice.

„Všeobecná shoda panovala v tom, že ani v hlavním pavilonu A nebyla expozice tak kvalitní, jakou se podařilo postavit nám,“ pokračoval Janošík. Na výstavě a její organizaci se podíleli letos zejména zahrádkáři z bruntálských osad a z Chomýže. Velký podíl na úspěchu mají lidé z osad Radost, v Purkyňově ulici a Na vyhlídce. Své umění prezentovaly aranžérky Eva Navrátilová, Eva Svobodová, Jana Gondeková a Olga Machů.

„Všechny pomocníky jmenovat nejde, zajistit výstavu v takovém množství a kvalitě se daří jen díky aktivitě dělníků, kterými byli Vlastík Orálek, Tonda Jarolím, Jiří Horáček, dopravu zajišťoval Tonda Prchlík,“ poděkoval spolupracovníkům Janošík.

Nutno podotknout, že všichni tito nadšenci zahrádkáři v celém regionu táhnou výstavní činnost ve své režii a ve svém volném čase, bez nároku na jakoukoliv odměnu. Tou pro vystavovatele letos byla zejména cena ředitele olomouckého výstaviště.

Co se týká výstavy v Ostravě, nepočítaje přípravu a výrobu aranžmá, instalace zabrala celý den, další den čekala pěstitele z regionu služba na výstavišti. A další den všechno zase naložili, odvezli zpátky do Bruntálu, obnovili povadlé kytičky, za týden to samé absolvovali v Krnově. Jen co nainstalovali, vystavili a zdemontovali, vybrali to nejlepší pro olomouckou Floru.

„Jak ty aranžérky, tak chlapi, co pomáhali, dostali pořádně zabrat. Nikdo si neuvědomuje, že bez píle a ochoty místních „tahounů“ by to nešlo,“ dodal Janošík.