Výrazný úspěch letos Vojen Sadílek vlastně pouze zopakoval, celostátní finále v němčině vyhrál poprvé vloni v dubnu. Zvítězil v kategorii žáků osmých a devátých tříd a jejich obdoby, kterou jsou třetí a čtvrté třídy na osmiletých gymnáziích i jiných rozšířených středních škol.

Do Německa jede poprvé

Do pražského finále se Vojen Sadílek vydal coby ostřílený borec.

„Byl jsem samozřejmě míň nervózní. Říkal jsem si, že podruhé můžu být jen lepší. Tréma by mi nebyla dobrým rádcem,“ řekl Deníku vrbenský student. Vítězstvím si zajistil Sadílek účast na mezinárodním setkání v Německu, určeném vítězům všech kategorií celostátní němčinářské soutěže. Do Německa by měl podle stávajících informací vyjet sbírat zkušenosti na čtrnáct dnů.

„Zatím nám nic bližšího k pobytu neřekli. Podle všeho to zatím vypadá, že pojedu. Moc se těším, v Německu jsem totiž ještě nikdy nebyl, jen v Rakousku,“ prozradil ostřílený němčinář Sadílek.

Německému jazyku se naučil jako samouk v dětství při sledování pohádek, vysílaných v zahraničních televizích po satelitu.

Co vzkazuje vrbenský student těm, kteří by rádi dosáhli podobných výsledků? Nejde pouze o přirozenou inteligenci, ale i o píli.

„U každého je to jiné. Někdo potřebuje píle víc, jiný míň, určitě je velkou výhodou nějakou mít. Důležité je, jít si za svým. Já jen využívám talentu, který ke mně odkudsi zcela náhodou doputoval. Když jsem měl to štěstí, byla by škoda jej nezužitkovat,“ uvažoval Sadílek.

K němčině i hudba a sport

Přes svůj věk je Vojen Sadílek nejen vynikajícím němčinářem. Má i hudební sluch, již osm let hraje na klavír.

„Klavír mě baví. Je pro mě procvičením mozku, při hře spolupracují obě ruce. Skladby jsou často řazeny podle obtížnosti, snažím se je interpretovat úměrně době, po kterou už hraji,“ vysvětlil Sadílek. I v soukromí poslouchá vážnou muziku, ale protože není fixován na jediný hudební styl, neodmítá ani modernu.

Vojen Sadílek je zároveň vášnivým cyklistou a horolezcem. Rád projíždí přírodou Jeseníků v okolí Vrbna pod Pradědem, skály s oblibou zdolává ve škole i u Bílého Potoka.

„Ve škole je tréninková stěna, u Bílého Potoka jsou přímo vytvořené horolezecké cesty. Lezu s kamarády, zodpovědnost za nás bere, a vybavení nám půjčuje otec jednoho z nich,“ uvedl Sadílek.

O Vojenu Sadílkovi a jeho dalším soutěžním vítězství informoval Deník také v únoru. Tehdy jako kapitán dovedl tým spolužáků ve složení Viki Čermáková, Lucie Treimerová a Vojta Matuš k trojnásobné výhře v televizním Bludišti. Tým v ostravském studiu České televize na hlavu porazili dvanáct velmi těžkých soupeřů.