​"V rozmezí pár dnů provedli pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj v Bruntálu kontroly se zaměřením na skladování a prodej zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. V prvně kontrolované provozovně odhalili celníci padělky převážně obuvi a parfémů. Jednalo se o napodobeniny značek Chanel, Chloe, Crocs nebo Tommy Hilfiger. Výrazným ukazatelem možného porušení práv duševního vlastnictví u kontrolovaného zboží byla jeho cena. Ta se pohybovala ve stovkách korun oproti originálnímu zboží, u kterého by celková hodnota při prodeji přesáhla milion a půl," informovala Zuzana Němcová, mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

Bezdomovectví v Česku. Ilustrační snímek.
Jsem bezdomovec, můžu se u vás vykoupat? Žena vyhověla, pak se ho nemohla zbavit

O pár dní později uskutečnili celníci další kontrolu v další bruntálské provozovně. Zde pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj zadrželi přes 1500 kusů oblečení, elektroniky a dětských hraček. "Především u dětského zboží je k zadržení zboží přistupováno z důvodu rizika zdravotní závadnosti, neboť oproti originálu nejsou tyto hračky zdravotně testovány. Jako marná se ukázala také snaha prodejců ukrýt cennější kusy padělaného zboží v půdních a sklepních prostorech. Kontrolní skupina během důkladné prohlídky prostor totiž objevila vstupy do těchto místností, a to i přes důmyslné zamaskování za krabice a textil. V prodejně bylo zadrženo zboží značek Gucci, Apple, Dior, Casio, Lego nebo Pokemon," doplnila Zuzana Němcová.

Hodnota tohoto zboží, pokud by se jednalo o originály, byla vyčíslena na tři miliony korun. Kontrolovaným subjektům, kterým se v rámci řízení prokáže nakládání se zbožím porušující práva duševního vlastnictví, hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun.