Prostory vrbenského zámku Grohmann se v sobotu od čtvrté hodiny odpolední začaly plnit malými čaroději a čarodějnicemi, tedy dětmi oblečenými v čarodějnických kostýmech, které se již nemohly dočkat oblíbené akce, kterou pořádá Spolek Přátelé Vrbenska.

„Letos pořádáme již čtvrtý ročník akce při příležitosti pálení čarodějnic, na kterou nám dochází čím dál více lidí. Dnes jsme již po půl hodině od začátku Čarodějné cesty zapsali přes padesát dětí v kostýmech. Když připočítáme ještě doprovod dospělých a lidí, kteří se zde přišli podívat třeba jen ze zvědavosti, tak nás navštívilo minimálně pět stovek lidí," oznámil spokojeně Karel Michalus, předseda Spolku Přátelé Vrbenska.

ZAMĚŘENO NA DĚTI

Většina akcí, kterou Spolek Přátelé Vrbenska pořádá, je zaměřena převážně na rodiny s dětmi, Čarodějná cesta byla určena především dětem.

Malí kostýmoví čarodějové a čarodějnice se soutěžními lístečky obcházeli jednotlivá stanoviště a plnili úkoly. Odvážlivci mohli vytáhnout stříbrnou minci z kotle plného živých červů, pomoci Bílé paní najít klíč od její pokladnice, najít čarodějovo ukryté kouzlo napsané neviditelným inkoustem na pergamenu, přejít lávku Pánů ohně, nebo najít u rybníka bludičky.

Mezitím nabízely prostory zámku možnost posezení s občerstvením pro dospělý doprovod soutěžících dětí.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Kvůli velikému zájmu dětí o soutěž bývala některá stanoviště plná a soutěžící museli čekat, až se uvolní. Také děti, které už měly všechny úkoly splněné, čekaly na slavnostní zapálení zlé čarodějnice a vyřčení vrbenského kouzla.

Všechny čekající zabavil svým programem další ze členů spolku, moderátor a kouzelník Vít Válek. „Malé čaroděje, kteří mají volno, zde na zámeckém náměstíčku připravuji na jejich čarodějnou kariéru. Musí se naučit házet koštětem, utéct před zlými lidmi svázaní v pytli, učím je také čarodějné tance a spoustu dalších užitečných věcí," prozradil Vít Válek.

SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ

Ve třičtvrtě na šest se všechna soutěžní stanoviště uzavírala a návštěvníci se spolu s organizátory vydali do zámecké zahrady, kde byla postavena vatra a nad ní velká figurína čarodějnice.

„Tato čarodějnice dlouhá léta strašila na zdejším zámku, nyní má s konáním zlých skutků utrum," hlásili organizátoři. Po zapálení vatry se všichni vydali zpět na náměstí zámečku Grohmann, kde se konala soutěž Miss čarodějnice a děti společně s Vítem Válkem přečetly vrbenské kouzlo napsané na obřím pergamenu. Po vyřčení kouzla se obyčejná šňůra, kterou držel moderátor Spolku v ruce, přeměnila na šňůru plnou bonbónů.

Ohlasy na Čarodějnou cestu i na prakticky všechny akce pořádané Spolkem Přátelé Vrbenska jsou ve většině případů pozitivní.

„Lidé jsou rádi, že tyto akce děláme. Díky pozitivním ohlasům a dlouholetým zkušenostem se naši práci neustále snažíme zdokonalovat," sdělil Karel Michalus, předseda Spolku Přátelé Vrbenska.

„Organizaci této akce měla na starost naše členka Vlaďka Lančiová a musím říct, že je to skvělé. Už se pomalu snažím organizování někomu předávat a myslím, že bude v dobrých rukou. Máme mezi členy totiž také šikovné studenty, kteří jsou ochotni nám kdykoli pomoct.

A pochválit bych chtěl samozřejmě také účastníky naší akce, především malé děti, které byly například u kotle s červy mnohdy statečnější než jejich rodiče a nebály se do něj strčit ruku a hledat minci, jsou velice šikovné a jsme za takovéto příznivce velmi rádi," uzavřel a pochválil všechny přítomné Karel Michalus.

Miriam Opletalová