Čápi se stali jedním ze symbolů jara, protože se z teplých krajin obvykle začínají vracet v polovině března. Jelikož čáp náleží k našim největším ptákům a často se usadí v blízkosti lidských sídel, patří jejich migrace k pozorně sledovaným událostem. Zmínky o příletu čápů zanechávali kronikáři v obecních a farních kronikách už před více jak sto lety jako důležitou událost. Pro ty, kteří mají v obci komín s čapím hnízdem, je přílet čápů něco jako návrat starého známého.

Čápi jsou sice monogamní a většinu života tvoří páry, ale v období migrace se shlukují do hejna, takže i v těchto dnech je větší šance vidět jich více pohromadě nebo sledovat jejich svatební námluvy.

V krnovském regionu patří k bedlivě sledovaným čápům právě čapí pár ze Skrochovic, který hnízdí na komíně přímo u hlavní dopravní trasy mezi Opavou a Krnovem. Posly jara tady netrpělivě vyhlížejí nejen místní, ale také řidiči, kteří tudy projíždí. Byla by chyba zapomenout zmínit i pravidelné návštěvníky zdejšího Hostince U Čápů. Ten své jméno odvodil právě podle osazenstva zdejšího komínu.

Letos poprvé zahlédli čápy ve Skrochovicích krátce před Velikonocemi. A zatímco lidé mohli velikonoční sněhovou kalamitu přečkat ve vyhřátém obydlí, tito nádherní ptáci se zimomřivě choulili v zasněženém hnízdě na špičce komína.

Hrozí nedostatek potravy

Podle Jiřího Šafránka z Moravského ornitologického spolku čápi přilétají postupně a mnozí asi letos dorazí o několik týdnů později než obvykle. Jestli se ale brzy neoteplí, hrozí těm nedočkavcům, že nenajdou dostatek potravy. „Čáp se živí převážně vodními živočichy, kteří jsou však ještě zazimováni. Navíc na některých polích je ještě vrstva sněhu, takže se jim budou špatně lovit i drobní hlodavci," vysvětlil Šafránek.

Pokud v blízkosti vašeho bydliště zasídlil čáp, můžete ho zaznamenat na internetových stránkách mezinárodního projektu Jaro ožívá na adrese: www.springalive.net. Na nich lze mapovat nejen čápy, ale i další tažné ptáky jak postupně přilétají ze zimovišť. Do České republiky už doletělo 196 čápů bílých.

Jen co se trochu oteplilo, už mohli lidé na skrochovickém komínu pozorovat natřásání peří při čapích námluvách. Jestli vše dobře dopadne, snese samice do hnízda na přelomu dubna a května 3-5 vajec.

Z nich se po třiceti dnech zahřívání oběma rodiči vylíhnou mláďata. Přibližně do dvou měsíců od vylíhnutí se začnou učit létat a připravovat na odlet do teplých krajů. Čáp pohlavně dospívá až třetím rokem života. Hnízdit přitom začínají až ve věku od čtyř do šesti let. Se svým partnerem pak žijí většinou společně v páru, který si je věrný celý život.

Anna Dohnalová