Už jako senátor se Žák odborně věnoval dopravě, připravoval například novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zároveň za horní komoru parlamentu vystupoval na jednáních Evropské komise nebo Rady Evropy.

„Vážím si obrovských zkušeností Jiřího Žáka v oblasti dopravy. S jeho nástupem ministerstvo dopravy získává vysoce hodnoceného experta, který mluví třemi světovými jazyky, a který se rovněž orientuje v politickém prostředí. Vzhledem k jeho zkušenostem jsem se rozhodl podřídit do jeho sekce i oddělení BESIP,“ řekl v den nástupu Žáka do funkce ministr Radek Šmerda. Příchod nového náměstka souvisí podle slov ministra úzce s právě probíhající reorganizací oddělení, kde Žák náměstkuje.

„Je mi ctí, že ministr Šmerda ocenil mé dosavadní aktivity. Věřím, že budu pro resort přínosem. Chci nabídnout především zkušenosti v bezpečnosti silničního provozu a orientaci v mezinárodním prostředí. Svojí práci vidím jako novou výzvu, ke které budu přistupovat s maximální odpovědností,“uvedl nastupující náměstek Žák.

Jiří Žák se od roku 1989 angažuje v politice, nejdřív pracoval pro Občanské fórum, posléze se stal jedním ze zakládajících členů Občanské demokratické strany. Za ODS byl senátorem v letech 2004 až 2010. V současnosti je předsedou místního sdružení ODS v Bruntále.